;

Brüsszel;Soros György;Deutsch Tamás;Európai Bíróság;jogállamisági mechanizmus;

- Forog Deutsch Tamás verklije: Soros, Soros, Soros

A fideszes EP-képviselő baloldali hörgést és kereskedelmi televíziós valóságshow-t emleget az Európai Bíróság Orbán-kormánynak nem tetsző ítéletét bírálva.

Veszélyben vannak az Európai Unió alapintézményei, mert nem saját logikájuk alapján működnek, hanem a Soros-hálózat befolyása érvényesül bennük – mondta Deutsch Tamás, a Fidesz európai parlamenti képviselője a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában. Úgy fogalmazott:

„Hosszú évek óta mindenki azt tapasztalja, hogy szervezetten, irányítottan, az Európai Unió alapintézményeit maga alá gyűrve működik a Soros-hálózat.”

Deutsch meg is magyarázta az elméletét, amely szerint „Soros György és a Nyílt Társadalom Alapítvány különböző, magukat függetlennek hazudó szervezeteket támogat, amelyek a legdurvább rágalmakat, hazugságokat gyártják”. Mint mondta, szerinte ez a hálózat jól szervezetten politikai akaratképzést folytat oly módon, hogy beavatkozik az Európai Unió intézményeinek működésébe, és erre „cáfolhatatlan bizonyítékokat” lát, ami miatt levélben kereste meg az összes európai parlamenti képviselőt.

Deutsch Tamásnak az elmúlt időszakban nem ez az első erőteljesen „sorosozó” nyilatkozata, már azelőtt is, hogy az Európai Bíróság szerdán elutasította a jogállamisági mechanizmus ellen benyújtott magyar és lengyel keresetet. A döntés után ugyanis már nincs kibúvó, elindulhatnak az első jogállamisági eljárások az uniós pénzeket lenyúló és az igazságszolgáltatási rendszert kisajátító kormányok ellen. Deutsch Tamás most ezt úgy értékelte:

„Az Európai Bíróság politikai döntést hozott. (...) Kereskedelmi televíziós valóságshow-t" csináltak az ítélethirdetésből, és egyúttal kampányhirdetést adtak fel ezzel a szerepléssel annak érdekében, hogy a magyar választások ügyébe való beavatkozást el tudják érni.”

A kormánypárti képviselő saját tapasztalatait is megosztotta, hogyan fogadták az ítélethirdetést az Európai Parlamenten belül. Szerinte a baloldal képviselői „hangosan hörögtek”, ugyanakkor „elhangzott jó néhány” olyan felszólalás is, amely a magyar és lengyel álláspontot osztva, politikai döntésnek minősítette a határozatot. Továbbra is úgy vélekedett, az uniós intézmények „politikai zsarolóeszközként” kívánják a jogállamisági rendeletet alkalmazni, ami szerinte kettős mérce és elfogadhatatlan.

Azt viszont elfelejtette megemlíteni, hogy a projektet 100 százalékban az Európai Unió finanszírozta.