díj;Szeged;Karikó Katalin;

- Karikó Kataliné a Szegedért Alapítvány 2022-es fődíja

Neki és munkatársainak elévülhetetlen érdemei vannak a koronavírus-járvány globális kezelésében alkalmazott mRNS-vakcina kifejlesztésében.

Karikó Katalin kapja a Szegedért Alapítvány idei fődíját. A civil szervezet elismerését gálaműsoron adják át az 1879-es nagyárvíz évfordulóján, március 12-én - tájékoztatta az alapítvány titkára az MTI-t. A közlemény szerint a Szegedért Alapítvány célja 1989 óta  változatlan: a kiemelkedő teljesítményt nyújtók, Szeged nemzetközi rangját növelők elismerése, valamint a város szempontjából értékes kezdeményezések, események megvalósításának támogatása.

Karikó Katalin biokémikus Szegeden szerzett diplomát, első munkahelye a Szegedi Biológiai Kutatóközpont volt. Kutatói karrierjét az Egyesült Államokban folytatta. Neki és munkatársainak elévülhetetlen érdemei vannak a koronavírus-járvány globális kezelésében alkalmazott mRNS-vakcina kifejlesztésében.

Karikó Katalin tavaly rengeteg díjat kapott már, övé lett a Bolyai-díj, a Time pedig 2021 decemberében megválasztotta az év egyik hősének. mostani sikerig tartó története akkor kezdődött, amikor a biokémikus 1985-ben kutatómunka nélkül maradt, és úgy döntött, Szegedről Philadelphiába költözik a családjával együtt. Mivel a potenciális disszidálókat eltérítendő a magyar hatóságok előírták, hogy mindenki csak 50 dollárnak megfelelő összeget vihet magával külföldre, a férjével eladták a kocsijukat, és a kislányuk plüssmedvéjébe varrták az érte kapott pénzt. 1989-ben kezdett el kutatni a Pennsylvaniai Egyetemen a kardiológián mint molekuláris biológus. Itt kezdhette el az mRNS-kutatást is. 1997-ben fénymásolás közben ismerkedett meg későbbi kutatótársával, Drew Weismann-nal, tudományos együttműködésük eredményeként aztán 2005-ben együtt szabadalmat jegyeztetettek be a módosított nukleozidokat tartalmazó mRNS terápiás alkalmazására, amely szabadalmat a Moderna, valamint annak fő riválisa, a BioNTech szerzett meg. 2013-ban Karikó elhagyta az egyetemet, és a BioNTech alelnöke lett, ahol most is vezeti a fejlesztést. 

Egyre több a bizonyíték arra, hogy - mint annyi más, nem fertőző betegség esetében - a demencia kialakulásában is jelentős szerepet játszik egy vírus.