oktatás;kampány;laptop;választás 2022;

Időzített
jótétemény.
Véletlenül
épp ott járt a
kormánypárti
képviselőjelölt

- Az Orbán-kormány tiltja a digitális oktatást, de a Fidesz-kampányt megtolják laptoposztással

Van, ahol kormánypárti e-mailről szervezik az átadóünnepséget.

Nemrég jelentette be a kormány, hogy 560 ezer tanulói és 55 ezer tanári laptopot vásárol 200 milliárd forintért, az első körben beszerzett 120 ezer notebook pedig már meg is érkezett. Ezeket a napokban elkezdték kiosztani. Szentendrén, Nyíregyházán, Balatonfüreden, Salgótarjánban, Miskolcon, az iskolai átadókon a kormányzat, illetve a Klebelsberg Központ képviselői mellett kivétel nélkül ott voltak a Fidesz térségi képviselői, képviselőjelöltjei is. Míg a fideszes politikusok rendre részt vehettek az eseményeken, azokra nem mindenki juthatott be.

Lapunk munkatársai a péntek délutánra meghirdetett nagykanizsai laptop-átadásról szerettek volna tudósítani. Az eseményre a megadott határidőig regisztráltak is, ám jelentkezésüket elutasították. „Az adott eseményre kizárólag a közvetlenül meghívottakat várjuk.” – írta a Klebelsberg Központ, miközben korábban maga hirdette meg sajtónyilvános eseményként az ünnepséget. Míg lapunkat nem engedték be, az MTI szerint a „közvetlenül meghívottak” között volt Cseresnyés Péter fideszes politikus.

Egészen nyíltan sajátította ki az átadást a Fidesz Miskolcon. A meghívóban az Avasi Gimnázium színháztermébe, a Miskolci Tankerületi Központ eseményére invitáltak. A kapcsolattartónál egy olyan személyt adtak meg, akinek @fidesz.hu-ra végződő e-mail címe volt. 

Az átadásról nem hiányzott Csöbör Katalin, a Fidesz országgyűlési képviselője, aki hamar hírt is adott Facebook-oldalán az eseményről: „Az Avasi Gimnáziumban 181 diák és 8 tanár laptopját adtuk ma át egy rendkívüli szülői értekezlet keretében.”

Nemcsak a laptopok átadásának módja, hanem időzítése is kérdéseket vet fel. A nagy laptopbeszerzést egy nappal azután jelentette be Kásler Miklós humánminiszter, hogy megjelent a pedagógusok márciusra tervezett sztrájkját ellehetetlenítő – nagy vitát és tiltakozáshullámot kiváltó – kormányrendelet. Az időzítés érdekes azért is, mert valójában sokkal korábban lett volna szükség arra, hogy tanárok, diákok ezrei jussanak gépekhez. Ezt maga a kormány sem vitatja már. Noha a kabinet folyamatosan azt kommunikálta, hogy a koronavírus-járvány miatt korábban bevezetett iskolai digitális munkarend – amit 2020 márciusában rendeltek el először – sikertörténet volt, az intézményeknek kiküldött levélben most elismerték: „A tanulók jelentős része azért nem tud egyáltalán vagy nem megfelelő mértékben és formában részt venni az online zajló oktatásban, mert nincs saját használatú eszköze”, vagy ha van, az nem megfelelő.

A mostani, erőltetett tempójú notebook-osztás azért is különös, mert az Emberi Erőforrások Minisztériuma idén megtiltotta, hogy az iskolák digitális oktatásra térhessenek át. Ez egyelőre a milliárdos eszközbeszerzéssel sem változott.

Iskolai életkép
kampány
idején: Maruzsa
Zoltán
köznevelésért
felelős államtitkár
és Becsó
Zsolt fideszes
országgyűlési
képviselő laptopokat
oszt
a salgótarjáni
Bolyai János
Gimnáziumban.

Érdeklődtünk az Emberi Erőforrások Minisztériumánál és a Klebelsberg Központnál, hogy megtudjuk, pontosan milyen típusú, teljesítményű laptopokat kaphatnak most a tanárok, diákok, és hogyan szerezték be azokat. A Klebelsberg Központ annyit közölt: A Digitális Kormányzati Ügynökség által versenyújranyitással lefolytatott közbeszerzési eljárással szerezték be a 120 ezer nootbookot, egeret és laptop táskát.

Az eszközöket 2025 végéig felmenő rendszerben, mindig az ötödik és a kilencedik évfolyamos diákok kapják meg, a mostani körben pedig 3570 iskola érintett. Mindez a “Digitális oktatáshoz való egyenlő hozzáférés feltételeinek biztosítása a tanulók és a pedagógusok számára” című, uniós finanszírozású projekt keretében valósul meg. Az állami iskolafenntartó Klebelsberg Központ levélben tájékoztatta az intézményeket erről a lehetőségről. Az egyik lapunkhoz is eljutott levélből kiderült: a pedagógusok csak akkor vehetnek részt a laptopesőben, ha teljesítik a projektben elvárt továbbképzési kötelezettséget, vagyis részt vesznek egy előreláthatóan 60 órás digitális kompetencia képzésen. A levél arra is kitér, hogy a munkáltató ellenőrizheti a laptopok rendeltetésszerű használatát, és ha valaki felszólításra sem mutatja be azt, úgy veszik, hogy elsikkasztotta, ezért feljelentik.

Tanár nincs, drón és robot leszA kormányzat nem csak számítógépeket vásárolt: programozható robotokat, drónokat is kapnak az intézmények a következő években. A közbeszerzési értesítő szerint a Klebelsberg Központ 843 drónt vásárol 240 millió forint összértékben, 843 humanoid robotot 169 millió forintért, valamint ugyanennyi 3D-s nyomtatót 99 millió forintért. Emellett tablet-tárolószekrények beszerzésére is írtak ki pályázatot 128,5 millió forint értékben. A cél az, hogy ezekkel az eszközökkel is fejlesszék a diákok digitális kompetenciáit, kreativitását, a problémamegoldó készséget. Ám ahhoz, hogy ez hatékonyan megvalósulhasson, előbb az oktatásirányításnak is meg kellene oldania egy problémát: az egyre súlyosbodó tanárhiányt. A T-Tudok Tudásmenedzsment és Oktatáskutató Központ januárban bemutatott, az Európai Bizottság Magyarországi Képviselete megbízásából készített kutatásából kiderült: az iskolák 30 százalékában nincs elegendő, vagy egyáltalán nem is alkalmaznak informatikatanárt, s ugyanez a helyzet az iskolai rendszergazdák esetében is. J. D.

Leálltak az Oktatási Hivatal oldalai

A középfokú felvételi eljárás utolsó napján, pénteken leálltak az Oktatási Hivatal (OH) weboldalai, így a középiskolai jelentkezésre szolgáló felület is elérhetetlenné vált – írta az Eduline. Az oktatási szakportál szerint a határidő körülbelül 90 ezer diákot érint. A weboldalak este hét után sem voltak elérhetőek. Az OH végül nyolc óra után adott ki közleményt, amelyben arról tájékoztattak, hogy "február 18-án külső szolgáltatói hiba miatt 14.00 órától nem volt lehetőség a középiskolai felvételi jelentkezések benyújtására. A jelentkezők érdekeit szem előtt tartva, valamint a jogszabályi előírásoknak megfelelően az OH 2022. február 21-én éjfélig meghosszabbította az ügyintézési határidőt." J. D.

Egy döntéssel egyszerre csaknem húsz panaszt utasított el az Alkotmánybíróság, kiemelve, a szabálynak a munkavállalókra nézve nincs közvetlen hatása.