;

Oroszország;harcok;Kelet-Ukrajna;

- Egyre hevesebben lövik egymást az ukrán kormányerők és az oroszbarát szakadárok

Ukrajna szerint nem valószínű egy átfogó orosz támadás. 

Mind az ukrán kormányerők, mind az oroszbarát szakadárok fokozott tüzérségi tevékenységről számolnak be már a második egymást követő napon Kelet-Ukrajnában. Washington és más nyugati szövetségesek szerint mindez ürügyként szolgálhat egy esetleges orosz invázióhoz - írja a Reuters.

Egy, a konfliktusról több éves közvetlen tapasztalattal rendelkező diplomáciai forrás arról számolt be, hogy az elmúlt két napban sokkal intenzívebb volt a fegyverdörgés. Akkor egy tűzszüneti megállapodás hozott ideiglenes nyugvást a fronton. Noha mindkét fél szerint drámai mértékben nőtt a fegyverzaj, de halálos áldozatokról nem érkezett eddig jelentés. Diplomáciai források szerint péntek reggel közel 600 robbanást regisztráltak, százzal többet, mint csütörtökön. Amellett, hogy tüzérségi és nagyméretű aknavetőkből is tüzet nyitottak, legalább négy lövést a tankokból is leadtak. 

„Lőnek - mindenkire és mindenre. Ilyenre 2014-15 óta nem volt példa” 

- magyarázta a Reuters forrása.

A Kreml potenciálisan veszélyesnek nevezte a Kelet-Ukrajnában kialakult helyzetet. Az amerikai külügyminiszter az ENSZ Biztonsági tanácsának elmondta, hogy Washington álláspontja szerint Oroszország teljes körű támadást tervez. Ezt megtehetné egy előre kitalált ürügyre hivatkozva, megrendezett támadással vagy éppenséggel hamis vádak terjesztésével a kelet-ukrajnai helyzetről - magyarázta Anthony Blinken. Ugyanakkor Kijev ismét lekicsinyelte az orosz támadás lehetőségét. Emiatt már gyakran került nézeteltérésbe a nyugati országokkal. Kijev szerint a háborús figyelmeztetések Moszkva kezére játszanak, mivel ezek riadalmat keltenek és ártanak az ország gazdaságának. „Minden olyan lépést lát a hírszerzésünk, amely potenciális fenyegetést jelenthet Ukrajnára nézve. Alacsonyra becsüljük egy nagyszabású eszkaláció valószínűségét" - mondta Olekszij Reznyikov védelmi miniszter pénteken a parlamentben.

Oroszország következetesen tagadja, hogy teljes körű inváziót tervez a 40 milliós lakosú Ukrajna ellen, ami potenciálisan az egyik legsúlyosabb háború lenne generációk óta Európában. 

A lengyel Jog és Igazságosság (PiS) álláspontja ismert az orosz-ukrán válságban, Varsó fegyvereket is küld Kijevnek. Ám a többi jobboldali radikális párt nagyon nincs egy véleményen.