A kormány döntése szerint a magyar kormány és a Vienna Insurance Group várható szerződéskötése után a magyar állam tulajdont szerezhet a magyar Aegon társaságokban és az UNION Vienna Insurance Group Biztosító Zrt.-ben - közölte a Pénzügyminisztérium. A szaktárca szerint a megállapodás „rendkívül előnyös ügylet Magyarország számára: a két biztosító részesedése együttesen közel 20 százalék a hazai biztosítási piacon, éves díjbevételük 240 milliárd forint, így a két cég együtt piacvezetővé válik a szektorban”.
A tárgyalások eredményes lezárása után a magyar állam 45 százalékos - vagyis kisebbségi - tulajdont szerezhet a hazai biztosítási szektor két meghatározó szereplőjében. Az ügyletről a kormány még feltételes módban és jövő időben fogalmaz – vagyis a tényleges szerződéseket még nem írták alá. Az már csak a két érintett eladó a Vienna Insurance Group és Aegon közleményeiből derül ki, hogy az ügylet értéke mintegy 350 millió euró – vagyis 125 milliárd forint – írja a Portfolio.
Nem világos, hogy a kormány miért vásárol két biztosítóból is kisebbségi részesdést. Az ügyelet előzménye, hogy a holland Aegon egy csomagban eladta a magyar, lengyel, román leányait az osztrák Vienna Insurance Groupnak – amely összegyúrta volna a már birtokában lévő UNION Biztosítót az Aegon-nal. A magyar kormány azonban az ügyletet megakadályozta egy kreált vészhelyzeti jogszabállyal. A kormányzati vétó tavaly tavasszal született, akkor a kormány azt kommunikálta, hogy az Aegont "nemzeti" tulajdonba szeretnék venni, ez akkor sokan úgy értelmezték, hogy a fideszes gazdasági hátország, a NER-lobbi szeretne olcsón egy biztosítóhoz jutni.
Mára NER-tulajdonszerzés lekerült a napirendről, az elmúlt hónapokban a közvetlen állami tulajdonszerzést forszírozta a kormány. A kormányzati vétó viszont ellentétes az uniós joggal, ezért az Európai Bizottság eljárást indított a magyar kormány ellen, amelynek végkifejlete akár az is lehet, hogy a magyar vétót és az így létrejött jogi aktusokat utóbb meg kell semmisíteni.
Ebben a zavaros jogi helyzetben készül a kormány elkölteni 125 milliárdot, miközben az eddigi pénzszórások miatt a választások utánra már megszorításokat tervez a költségvetésben. Erre hivatkozva függesztette fel a kormány a Budapest Airport megvételét is, illetve töröltek több százmilliárd forint értékben beruházási támogatásokat.