„Kiállunk a pécsiekért!” címmel aláírásgyűjtésbe kezd a Pécs önkormányzata – jelentette be Péterffy Attila, Baranya megye székhelyének polgármestere a Magyar Önkormányzatok Szövetsége sajtótájékoztatóján. Az érdekképviselet kihelyezett elnökségi ülsének egyik fő témája volt, hogy az új kormány egyik legsürgetőbb feladata, az önkormányzatok önállóságának helyreállítása lesz.
A polgármester kiemelte, az egyik kérdésben arra várnak választ a város lakóitól, hogy az előző városvezetés által felvett jelentős hitelfelvétel révén az önkormányzat jelenlegi irányítóinak idén 1,75 milliárd forintot kell visszafizetniük, s a kormány adjon-e nekik hitelmoratóriumot.
A másik kérdésük, hogy a pécsiek támogatják-e, hogy a gépjárműadó azon 40 százalékát, amelyet a Fidesz-kormányzat már 2020-tól elvont, Pécs kapja-e vissza 2022-ben, hogy minden egyes adófillért a városi utak felújítására fordíthassák. A polgármester hozzátette:
„Nem ajándékot kérünk, hanem haladékot, levegőt Pécsnek”
Péterffy Attila szerint pontosan tudták 2019-ben, hogy az elődeik által felvett 9,5 milliárdos hitelből rájuk eső részt, 8,5 milliárd forintot vissza kell fizetni. Azt viszont nem tudták, hogy a kormány a járványügyre hivatkozva drasztikusan csökkenti az iparűzésiadó-bevételeiket, az említett gépjárműadó 40 százalékát pedig elvonják, ami Pécs esetében 430 millió forintot jelentett. Ezt tetézte a lezárások idejére központilag bevezetett ingyen parkolás, ami az elmúlt két évben kereken 700 milliós forráskieséshez vezetett, kiegészítve az infláció és az energiaárak drasztikus megugrásával, a gazdaság visszaesésével.
A polgármester összesítése szerint 2020-ban 3,4 milliárd forint bevételkiesésük volt, ezt az önkormányzat a „közös teherviselés jegyében” vállalta, nem kértek kompenzációt, ellentétben 2021-gyel, amikor már 5,7 milliárdos hiánnyal számoltak. Ebből megkaptak kétmilliárd forintot a kieső iparűzési adóra, volt még üzletrész-értékesítésből és támogatásból, további csaknem 1,4 milliárdos bevételük, és az azt jelenti, hogy az elmúlt két évből 6 milliárd forint hiányzik, míg a 2022-es költségvetésből újabb 6 milliárd. Ezért az önkormányzat kezdeményezte a Pénzügyminisztériumnál a hitelmoratóriumot, ám kérésüket – már meg is jött a válasz – elutasították.
Márky-Zay Péter, az ellenzék miniszterelnök-jelöltje az aláírás bejelentése után a helyszínen elmondta, hogy a kormányzati elvonások minden települést sújtottak, de az a korábbi hatalmas adósság miatt a Pécset még jobban. Ezért a pécsieket a kormányfőjelölt már most támogatásáról biztosította, s kiemelte:
„Amennyiben a pécsiek segítségével is április 3-án lesz kormányváltás és rendszerváltás, helyreállítjuk az önkormányzatiságot.”
Megismételte, még az eddig Fideszre szavazók is jól járnak majd az ellenzék esetleges győzelmével, mert lesz euróbevezetés, hazánk csatlakozik az Európai Ügyészséghez, bérmeléseket hajtanak végre több ágazatban, és az önkormányzatiság helyreállításával anyagi kompenzáció is lesz, ami eddig csak a „fideszes településeknek” járt, azt mindenki meg fogja kapni.
„Az Európai Bíróság szerdai ítéletével, teljesen mindegy, hogy ki milyen pártállású, minden magyar rosszabbul fog járni”
– fogalmazott.
Mellár Tamás országgyűlési képviselő is kiállt a pécsi aláírásgyűjtés kezdeményezése mellett, ahogy a sajtótájékoztatón megjelent Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke is.