;

megfigyelés;Deutsch Tamás;Pegasus;

- Deutsch Tamás Brüsszelben is elmondta, hogy senkit sem hallgattak le törvénytelenül

Brüsszelben téma volt a Pegasus bevetése - bár a nagyobbik kormánypárt nem írta le közleményében a kiberfegyver nevét. 

„2010. május 29. óta a magyar nemzetbiztonsági szolgálatok törvénytelen megfigyelést nem folytattak és jelenleg sem folytatnak. Mindezt a lefolytatott ellenőrzések eredményei is alátámasztják”

- jelentette ki az Európai Parlament plenáris ülésén a Fidesz képviselőcsoportjának delegációvezetője.

Deutsch Tamás a kormánypárti tájékoztatás szerint azért kapott szót, mert az Európai Parlament mai plenáris ülése rövid vitát tartott „politikusok, ügyészek, ügyvédek és újságírók, valamint más személyek és szervezetek megfigyelése az EU tagállamaiban kibermegfigyelési programok segítségével” témában.

A politikus kiemelte, minden tagállamban maradéktalanul érvényesülnie kell, hogy a leplezett eszközök alkalmazására feljogosított állami szervek törvénytelen megfigyelést nem folytathatnak. A vita kapcsán Deutsch Tamás egyetértett mindazokkal, akik szerint valamennyi tagállamban maradéktalanul érvényesülnie kell, hogy a leplezett eszközök alkalmazására feljogosított állami szervek törvénytelen megfigyelést nem folytathatnak.

Külön érdekesség, de a Fidesz közleménye nem írta le a Pegasus nevű kiberfegyver nevét.

Az EP-képviselő minden bizonnyal a Nemzeti Adatvédelmi-és Információszabadság hatóságának (NAIH) vizsgálatára célzott, mely megállapította, semmi gond nem volt a Pegasus magyarországi bevetésével. Ugyanakkor - mint lapunk beszámolójából is kiderült - 2050. december 31-ig titkosították a jelentés érdemi részleteit. 

Brüsszelben már márciusban felállhat a Pegasus-botrányt kivizsgáló bizottság

A héten megszülethet a hivatalos javaslat a Pegasus-botrányt kivizsgáló európai parlamenti vizsgálóbizottság felállítására. A végső szót a képviselő-testület plenáris ülésének kell kimondania a házbizottságnak megfelelő Elnökök Konferenciájának ajánlása alapján. A testület létrehozását az Európai Parlament (EP) demokratikus frakciói kivétel nélkül támogatják, így az már valószínűleg márciusban felállhat.


Az Európai Bizottság igazságügyekkel foglalkozó biztosa, Didier Reynders a parlamenti vitában megerősítette: az európai jog szerint a tagállamok hatáskörébe tartozik a nemzetbiztonság védelme, “ez azonban nem jelenti azt, hogy minden megengedett”. Reynders azt mondta, a brüsszeli testület kész lépéseket tenni, ha úgy ítéli meg, hogy a visszaélések kivizsgálására hivatott nemzeti adatvédelmi hatóságok vagy igazságszolgáltatási szervek függetlensége nem biztosított.

Sejtetni engedte, hogy a Pegasussal elkövetett visszaélések bekerülhetnek a jogállamisági helyzetét értékelő és ajánlásokat is megfogalmazó idei országjelentésekbe. - H. K.

Csupán egy újságíró volt, aki az Azonnalit választotta.