;

kormány;blokád;Kanada;tüntetés;Justin Trudeau;járványügyi intézkedések;

- Trudeau életbe léptette a rendkívüli jogköröket, hogy véget vessen a tüntetéseknek

A parlamentnek hét napon belül kell jóváhagynia a rendkívüli intézkedéseket, az Új Demokratikus Párt (NDP) nevű szociáldemokrata párt pedig jelezte: támogatja Justin Trudeau miniszterelnök kisebbségi kormányát az intézkedések elfogadtatásában.

Életbe léptette Justin Trudeau kanadai miniszterelnök a rendkívüli jogköröket, hogy véget vessenek a járványügyi intézkedésekkel szembeni tiltakozásoknak az országban – jelentette kedden a Reuters hírügynökség.

„A blokádok ártanak a gazdaságunknak, és veszélyeztetik a közbiztonságot”– jelentette ki a kormányfő egy sajtótájékoztatón.
„Nem hagyhatjuk, és nem is fogjuk engedni, hogy az illegális és veszélyes tevékenységek folytatódjanak”– mondta.

A kormány a vészhelyzeti törvény alapján bevezetett intézkedésekkel próbál véget vetni a tüntetők finanszírozásának, illetve a szövetségi rendőrséggel erősíti a tartományi és helyi rendőrségek állományát. „Legjobb erőfeszítései ellenére is immár nyilvánvaló, hogy a rendvédelem komoly kihívásokkal kénytelen szembesülni a törvény betartatása terén” – mondta Trudeau.

Chrystia Freeland pénzügyminiszter elmondása szerint a pénzügyi intézkedések által a tüntetők finanszírozására használt platformok a terrorizmusfinanszírozási felügyelet alá kerülnek, továbbá lehetővé teszik a kanadai bankoknak, hogy befagyasszák azokat a számlákat, amelyekről a gyanú szerint a blokádokat finanszírozzák, és felfüggesszék a tüntetésekben részt vevő járművek biztosítását. A Toronto-Dominion Bank a múlt héten befagyasztott két bankszámlát, amelyekre 1,4 millió kanadai dollár érkezett a tüntetések támogatása céljából. Egy ontarioi bíróság pedig a múlt héten elrendelte a GiveSendGo nevű amerikai honlap számára, hogy fagyassza be a tiltakozóknak küldött összes adományt, az oldal üzemeltetői azonban közölték, hogy nem tesznek ennek eleget.

A Kanadai Polgárjogi Szövetség azonban úgy foglalt állást: a jelenlegi helyzetben nem felel meg az előírásoknak vészhelyzeti törvény alkalmazása, amelyet az ország szuverenitását, biztonságát és területi egységét fenyegető jelenségekkel szemben lehet bevezetni.

Mindeközben Ontario közölte, hogy felgyorsítja az arra vonatkozó terve végrehajtását, miszerint eltörli az oltási igazolással kapcsolatos kötelezettségeket, és feloldja a járvány miatt bevezetett kapacitáskorlátozásokat számos üzlet esetében, miközben Albertában hétfőtől nem kötelező a maszk viselése az iskolákban.

A kanadai kamionosok több mint három hete tüntetnek a járványügyi korlátozások ellen. A főváros, Ottawa polgármestere a helyzet miatt február 6-án szükségállapotot hirdetett, így tettek később Ontario tartományban is. Az úgynevezett szabadságkonvoj nevű megmozdulást a múlt hónapban bevezetett törvény váltotta ki, amely előírta, hogy minden kamionosnak be kell oltatnia magát a koronavírus ellen ahhoz, hogy áthaladhasson a kanadai-amerikai határon. A megmozdulás később szélesebb körű lett, a korlátozások elleni általános tiltakozássá vált. A tüntetések a parlament közelében zajlanak, a tiltakozók pedig immár azt követelik, hogy országszerte vonják vissza az általános kötelező oltást, továbbá azt, hogy Justin Trudeau miniszterelnök kormánya mondjon le.

A tüntetők a múlt hétfőn blokád alá vették az észak-amerikai határátkelők közül a legforgalmasabbnak számító Detroit-Windsor határátkelőt összekötő hidat, az Ambassador Bridge-t. A kanadai rendőrség szombaton megkezdte a blokádban részt vevő tüntetők letartóztatását, miután egy bíróság elrendelte, hogy a tiltakozóknak legkésőbb péntek estig el kell hagyniuk a hidat. A tüntetők ezenkívül blokád alá vettek kisebb határátkelőket Alberta, Manitoba és Brit Columbia tartományokban.

A kanadai szabadságkonvoj mintájára hasonló megmozdulások kezdődtek Izraelben, Franciaországban, Ausztráliában és Új-Zélandon is.

A 37 éves áldozatot már jó ideje keresték a rendőrök, mert eltűnt. A nő volt férjét, egy 52 éves asseni fogtechnikust pénteken őrizetbe vették.