A decemberi kiemelkedő, 29 százalékos növekedésnek, valamint a 2020-as gyengébb eredményeknek is köszönhetően a tavalyi évben összességében 13,3 százalékos bővülést ért el az építőipar. A KSH friss adatai szerint ezen belül a lakásépítéseket magába foglaló épületépítések alágazat volt a nagyobb húzóerő, 17,1 százalékos éves növekedéssel.
Várható volt az építőipar fejlődése, miután 2020-ban a járványhatás miatt több mint 9 százalékos visszaesést könyvelhetett el az ágazat. Tavaly viszont a bizonytalanság enyhülése és a kedvezményes lakásépítési áfa újbóli bevezetése, továbbá az ősszel indult zöld otthon program miatt meglódult a lakásépítési kedv - értékelte az adatokat Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. Megjegyezte: tavaly november végéig több mint 15 ezer lakásépítési engedélyt adtak ki, ami jóval meghaladja a pandémia előtti évekre, 2017, 2018 és 2019 egészére vonatkozó 13-14 ezres szintet. Tavaly 91 százalékkal több új lakóingatlant hirdettek meg eladásra is: főként vidéken, a községekben bővült a kínálat.
Balogh László szerint a 2021-es év megteremtette az alapjait annak, hogy az idei az új lakások és lakásépítések éve legyen. A drágulás ütemét pedig fékezheti, hogy az állami beruházások visszafogása miatt felszabadulnak építőipari kapacitások, és ezek a lakásépítésekben jelenhetnek meg.Erre szükség is volna, hiszen az újépítésű lakások magas – a főváros legtöbb kerületében egymillió forint fölé kúszott - négyzetméterára már az uniónak is szemet szúrt. Az Európai Rendszerkockázati Testület a napokban négy másik ország – Bulgária, Horvátország, Szlovákia és Liechtenstein - mellett Magyarországot is figyelmeztette: a túlárazottság jelei láthatók a lakáspiacon, a háztartások eladósodottsága pedig magas. Tatár Tibor, az Etele Plaza és a Budapest ONE irodaházat is jegyző Futureal Development vezérigazgatója a friss KSH adatok alapján arra hívta fel a figyelmet, hogy az irodapiacon az idén a fejlesztések lassulása várható. Ennek oka az, hogy miközben a tovább növekvő építési és finanszírozási költségek miatt a bérbeadók kénytelenek emelni a bérleti díjakat, addig számos bérlő kivár az új irodaházba költözéssel. Sok bérlő ugyanis bizonytalan, mert még nem hozott döntést arról, hogy a jövőben milyen arányban akarja alkalmazni a home office-t és az irodai munkát. Emellett várhatóan nő azon bérlők tábora is, akik új bérlemény helyett inkább két-három évre hosszabbítanak jelenlegi helyükön.