gázár;áramár;rezsicsökkentés;

- Nem igaz, amit Orbán Viktor állít, nem háromszorozódott meg a nyugati rezsi

A miniszterelnök nem mondott igazat, összességében nem ugrottak duplájukra-triplájukra az európai háztartások energiakiadásai. Igaz, a gáz esetében a drágulás közelít e szinthez és nagy a szórás. A legfájóbb most a román helyzet.

Az európai fővárosok lakossági áram- és gázárainak a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) által hétfőn frissített nyilvántartása alapján arra juthatunk, Orbán Viktor újfent nem mondott igazat, amikor - többek között néhány hete Moszkvában - azt állította: az elmúlt időszak során a nyugat-európai háztartások gáz- és áramára 2-3-szorosára nőtt. A 2021 és 2022 januári adatok összevetésével végzett számításaink szerint ugyanis, a kormányfő állításával szemben, 29 európai főváros lakossági áramára 38, 26 gázára pedig 95 százalékkal nőtt, átlagosan. Bár ezek is kirívóan magas értékek, a villamosenergiaár-átlagra már a kétszereződés sem igaz, a gázár-átlagra pedig a háromszoros szorzó minősíthető politikusi túlzásnak. (Igaz, a kormányfő tavaly októberben a 9-14 százalékos spanyol drágulást még egyenesen 400 százalékosként mutatta be.)

Az átlagokon belül ugyanakkor kétségkívül nagy a szórás. A legfájóbb a - nem mellesleg éppenséggel kelet-európai - Bukarest helyzete, ahol a lakosság januárig egy év alatt 153 százalékos áram- és 390 százalékos gázáremeléssel szembesült. Ezzel a hosszú éveken át legolcsóbbnak számító román főváros - de nyilvánvalóan az egész ország - áramdíja 29-ből már az 5., gázdíja pedig 26-ból a 7. legmagasabb. (Igaz, a román kabinet azóta árstopot hirdetett.)

A gázár Berlinben és Brüsszelben mintegy 2,6-szorosára, Rigában és Londonban közel 1,6-szorosára ugrott egy év alatt. Ugyanakkor a drágulás a vizsgált fővárosok többségében nem érte el a száz százalékot. A magyar gázár a listán a mezőnytől egyre inkább elhúzva, változatlanul a legalacsonyabb. Ha a fentieket nem is, ezt a tényt a közműhatóság kapcsolódó sajtóközleménye újfent kiemeli. (Ezért is fura, miért említett Orbán Viktor szombati évértékelőjében harmadik gázárhelyezést, miközben négy éve nagyjából töretlenül tartjuk elsőségünket a 26-os listán.)

Bár tavaly és idén január között a villamos energia lakossági ára Brüsszelben, Amszterdamban és Londonban is valamivel több mint kétszeresére ugrott, a többi főváros adata ettől jócskán elmarad.Bár az áramár Zágrábban és Varsóban is csökkent, Belgrádban pedig a gázár maradt szinten, a két energiafajtát együtt tekintve a kormányfő ama állítása, miszerint a rezsicsökkentés fenntartásában Magyarország EU-szerte egyedülálló, valósnak mondható. Igaz, eme "siker" szakértők szerint csak idén mintegy 2 ezermilliárdnyi közpénzbe kerül.

A kabinet a választási lendületben az előzetes vészjelzésekre fittyet hányva, egyszerűen átírta a 480 forintos üzemanyagár-korlát hatályát februárról május közepére.