korrupció;Polt Péter;Szabó Tímea;Völner Pál;Schadl György;

- Polt Péter szerint az ügyészség elkötelezett a korrupció elleni küzdelemben

A legfőbb ügyész megállapította, hogy a Völner-Schadl ügyben eddig az nem derült ki, hogy egyetemi vizsgákat vagy diplomát állami pénzért adták volna. 

„Egy friss kutatás szerint Magyarország az EU második legkorruptabb országa, már csak Bulgáriát sikerült megelőznünk. 180 ország közül hazánk a 73. helyen áll” - állította egy írásbeli kérdésben a Párbeszéd frakcióvezetője, melyet a vádhatóság vezetőjének címzett. Szabó Tímea szerint ugyanis a kutatást 1995 óta minden évben elkészítik, az elmúlt évtizedek legrosszabb eredményét produkálta Magyarország 2021-ben. Ugyanakkor ő maga nem lepődik meg ezen, mivel elég, ha csak a Völner-Schadl ügyre gonndolunk. Az állam egyes vezetői pénzért adják veszik az egyetemi vizsgákat, a diplomákat, félemlítenek meg a bírókat - vélekedett. Éppen ezért azt kérdezte meg a legfőbb ügyésztől, milyen személyes felelősség terheli őt a korrupciós helyzet romlásában; mit tesz azért, hogy csökkenjen a korrupció, valamint milyen következménye lesz a „Schadl-Völner-Varga”  botránynak.

Polt Péter általában a lehető legszűkszavúbban szokott a képviselők írásban feltett kérdéseire válaszolni, ám most hosszassan fejtette ki reakcióját. Elöljáróban leszögezte, felelősségéről véleményt alkotni nem tartozik a feladatkörébe, mivel erre az Országgyűlés hivatott, melynek a törvények szerint beszámol. 

Jelezte, hogy Szabó Tímea kérdésében a Transparency International Korrupciós Érzékelési Indexére (CPI) utal, amely szerinte egy percepciós mutató, vagyis nem objektív adatok, hanem közvéleménykutatások adatai alapján rangsorolja az országokat. A CPI ezért nem az objektív valóságot tükröző és igazolható tény, hanem az összeállító szervezet véleménye, mely a tudományos alapokat nélkülöző módszertan miatt még csak nem is ellenőrizhető. A legfőbb ügyész szerint a tények a következők:

  • 2018. és 2020. között a korrupciós ügyekben a vádemelések aránya minden évben meghaladta az összes bűncselekményre vonatkozó vádemelési arányt;

  • a korrupciós bűncselekmények miatt indult ügyekben a váderedményesség fokozatosan javault (2018: 87,7%; 2019; 88,8%; 2020: 94%);


  • az OLAF igazságügyi ajánlásaival érintett ügyekben a vádemelési arány jelentősen meghaladja az uniós tagállamok átlagos vádemelési arányát. Emellett a szervezet és a magyar ügyészség együttműködése kiválónak minősíthető;

  • 2021-ben a hazai vádhatóság együttműködési megállapodást kötött az Európai Ügyészséggel, mely alapján már sikeres nyomozati cselekmények zajlottak idehaza;

  • ráadásul az elmúlt, megközelítőleg hat évben több országgyűlési képviselővel szemben folytattak le büntetőeljárást korrupciós ügyek miatt, mint a rendszerváltást követő huszonöt évben. 

Polt Péter hangsúlyozta, a bizonytalan alapú percepciós adatokkal szemben „a fenti tények bizonyítják az ügyészség korrupció elleni elkötelezett küzdelmét”.


Ezt követően hosszasan ecsetelte a Völner-Schadl ügyet:


  • „eddig nem merült fel adat arra vonatkozóan, hogy egyetemi vizsgákat, diplomákat állami vezetők pénzért adtak volna. A sajtóban közzétett nyomozati iratok arról szólnak, hogy egy hivatásrend szakmai és érdekképviseleti szervének elnöke - aki egyben egyetemi oktatói tevékenységet is folytatott - az ismertségi körébe tartozó oktatókat, vizsgáztatókat befolyásolta egyes vizsgázók érdekében, jogtalan előny felajánlása nélkül”;

  • „eddig arra sem merült fel adat, hogy állami vezetők bírókat kívántak megfélemlíteni. A sajtóban is közzétett nyomozati adatok arról szóltak, hogy egy hivatásrend szakmai és érdekképviseleti szervének elnökének állítása szerint a bírósági szervezet vezetőivel szükségszerűen fennálló szakmai kapcsolatát arra kívánta felhasználni, hogy egy számára kedvezőtlen jogi álláspontot megfogalmazó bírót retorziók érjenek, azonban a bírósági szervezet vezetőinek intézkedését nem sikerült elérnie”.

Polt Péter végezetül megjegyezte, a magyarországi korrupció megelőzését az ügyészi szervezet az alapfeladatának teljesítésével, az ilyen jellegű bűncselekmények elkövetőinek bíróság elé állításával tudja segíteni, de a bűnmegelőzés alapvetően rendészeti feladat. 

A legfőbb ügyész által hivatkozott üggyel kapcsolatban - nevezetesen, hogy a Fővárosi Törvényszék elnökének segítségével akart Schadl György kirúgatni egy neki nem tetsző bírót - az Országos Bírói Tanács (OBT) tagja lapunknak adott interjújában azt mondta, ha ez valóban megtörtént, akkor az egy példa nélküli belső támadás a bírói integritásra nézve. 

Bayer Zsolt pedig kijelentette, az ellenzék miniszterelnök-jelöltje valószínűleg egy „holisztikus hülye”.