;

honvédelem;Vadai Ágnes;Márki-Zay Péter;Egységben Magyarországért;

- A putyini út helyett európai jövőt és aktív magyar NATO-politikát akar az ellenzék

Márki-Zay Péter szerint felháborító, hogy Orbán Viktor nem utasította vissza az orosz elnök felszólítását, hogy Magyarország árulja el szövetségeseit.

Putyin felszólította Orbánt, hogy Magyarország hagyja el a NATO-t, ezzel elárulva európai szövetségeseit; mi ezzel szemben egy európai jövőt kínálunk alternatívaként Magyarország és a magyar honvédelem számára – ezzel a felütéssel tartott online sajtótájékoztatót az Egységben Magyarországért. 

Márki-Zay Péter, az ellenzéki összefogás közös miniszterelnök-jelöltje kijelentette:

„Magyarország a keresztény gyökerű Nyugat-Európához tartozik és a NATO-nak lesz hűséges szövetségese.”

A politikus nem látja akadályát annak, hogy az EU-ban a védelmi ügyek közös európai irányítás alá tartozzanak, és utalt arra, hogy rossz esetben küszöbön állhat egy fegyveres konfliktus Ukrajna és Oroszország között. Hangsúlyozta, hogy a konfliktusban egyértelműen Putyint tartja az agresszornak.

„Magyarország kiáll Ukrajna területi integritása mellett”– tette hozzá.

Márki-Zay Péter felháborítónak nevezte, hogy Orbán Viktor kormányfő nem utasította vissza Putyin felvetését, miszerint Magyarországnak ki kellene lépnie a NATO-ból, és le kellene mondania a saját honvédelem lehetőségéről is. Szerinte  ezt a beavatkozást minden tisztességes magyar embernek vissza kellett volna utasítania, Orbán Viktor azonban – hangoztatta – odajutott a „ruszkik haza” kijelentésétől, hogy most az oroszok hazajárnak Magyarországra.

Vadai Ágnes, a DK alelnöke szerint  Magyarországnak aktívan kell alakítania a NATO és az EU védelmi politikáját, hogy érdekei valóban érvényesüljenek. Az  Országgyűlés honvédelmi bizottságának alelnöki posztját is betöltő politikus hangsúlyozta, az EU-n belül nemcsak a hadseregek, hanem az európai titkosszolgálatok és a hadiipar együttműködésére is szükség van - közölte.

Az ellenzéki parlamenti képviselő hozzátette, a kormány 2010 és 2018 között magára hagyta a Magyar Honvédséget, éppen csak a túléléshez szükséges forrásokat biztosította, majd 2018 után „titkos” költekezésbe kezdett, és összességében 18-20 ezer milliárd forint közötti összegű beszerzésekről döntöttek. Azt ígérte, kormányváltás esetén áttekintik a 2010 utáni valamennyi haditechnikai beszerzést, és új védelmi beszerzési jogszabályt dolgoznak ki.

Vadai Ágnes szerint katonáknak valós igényeken alapuló előmeneteli rendszert kell kialakítani, és nagyobb hangsúlyt fektetni a szociális, lakhatási és egészségügyi igények kielégítésére. Azt ígérte:

„Visszaállítanák a szolgálati nyugdíjuktól megfosztottak jogosultságát és lehetővé tennék korlátlan munkavállalásukat.”

Ezen felül az ellenzék szerint fegyveres és rendvédelmi szerveknél felmerült szexuális zaklatási ügyek arra mutatnak rá, mindent meg kell tenni azért, hogy a Magyar Honvédség a diszkriminációmentesség élharcosa legyen. Bevezetnék az egyenruhások ombudsmani intézményét, továbbá megerősítenék és politikamentessé tennék a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálatot.

A 79 éves jogász-közgazdász elfogadta a jelölést.