;

Pallas Athéné alapítványok;

- Végjáték

A gazdasági szakirodalomba aligha, az autokratikusan működő, a jogállamiságból csúfot űző Orbán-rendszer jellemrajzába annál inkább bekerül majd az a Kósa Lajostól származó, mindnyájunk számára ismerősnek tűnő bon mot, hogy az MNB - remélhetőleg a végórájukhoz közeledő - alapítványaiba felettébb gyanús módon átcsorgatott  több száz milliárdos vagyon „elvesztette közpénz jellegét”. Sőt a Fidesz kétharmad a gránitszilárdságú alaptörvény kilencedik módosításába anno gyors iramban be is emelte, hogy „a közpénz az állam bevétele, kiadása és követelése”.  

Nem mintha ennek igazságtartalmáról - tán az egy Kósa Lajost kivéve - bárkinek is kétségei lehettek volna. Ugyanakkor Varga Judit igazságügyi miniszter törvényjavaslata - trükkös módon - azt is tartalmazta, hogy „a meghatározással a fogalom valamennyi alkotmányos, állami és önkormányzati szervre, állami és önkormányzati intézményre kiterjed”. Az MNB azonban sem nem szerv, sem nem intézmény, hanem egy olyan részvénytársaság, amelynek egyetlen tulajdonosa a magyar állam, illetve képviseletében a Pénzügyminisztérium. Részvénytársaság, mégpedig az egyetlen olyan Magyarországon, amelynek gazdasági társasági jellegét a nevében nem kell feltüntetnie. Ebből következőleg némi jogi csűrés-csavarás árán akár az is bebizonyítható, hogy az Alaptörvénynek ez a passzusa a jegybankra talán még igen, de az alapítványaira - amelyek közben eggyé olvadtak össze -, nem vonatkozik.

Viszont a jogszabályban már eredetileg is benne leledzett, hogy „a közpénzekkel gazdálkodó minden szervezet köteles a nyilvánosság előtt elszámolni…”. Tizenkét év tapasztalatai alapján aligha kell bizonygatni, hogy minálunk a NER és a nyilvánosság nem jár jegyben egymással, és ennek éppen a Pallas Athéné Alapítványok az iskolapéldái. 

Nem csoda, hogy az Európai Unió statisztikai hivatalának, az Eurostatnak szúrta a szemét, hogy a MNB-alapítványok pénzügyi beszámolói nem részei a jegybank mérlegének,

illetve az államháztartásnak. Mi több, Mario Draghi, a később olasz miniszterelnökké avanzsált európaibank-elnök már a Magyarország elleni kötelezettségszegési eljárás megindítását fontolgatta 2017-ben.  A magyar hatóságok végül - igaz, titokban - letették a nagyesküt, hogy 2020 végéig megszüntetik ezt a káros gyakorlatot. De hamisan esküdtek. A késedelmet a gyakran hivatkozott világjárvánnyal magyarázták, most azt mondják, a mintegy 280 milliárd forintos vagyonnal rendelkező Pallas Athénét 2023 közepéig számolják fel.

Szinte felsorolhatatlan, hogy mi mindenbe fektették az alapítványok ezt a hatalmas vagyont. A legtöbbet Matolcsy György MNB-elnök kézivezérléses ingatlanhasznosításaira költötték, nem törődve azzal, hogy ez a tevékenység köszönőviszonyban sincs a jegybank alapfeladatával, a pénzügyi stabilitás megőrzésével. A kormányváltásra készülő pártok elszámoltatnák a NER-lovagokat. Az MNB-nél találkozhatnak majd velük, de ne a Szabadság, hanem a Széll Kálmán téren keressék őket. Az ugyancsak alapítványi tulajdonban megújult egykori Postapalotában könnyedén rájuk bukkanhatnak.