Oroszország;festmény;rongálás;

- Golyóstollal rajzolt szemet a festményen lévő alakoknak egy orosz múzeum biztonsági őre

Nagyjából 250 ezer rubelre becsülik a helyreállítás költségeit.

Egy értékes avantgárd festményt rongált meg egy „unatkozó” biztonsági őr, aki első munkanapján szemeket rajzolt arctalan figurákra egy orosz galériában

- írja a Guardian.

Anna Leporszkaja Három alak című festménye 1932 és 1934 között készült, és 75 millió rubelre (jelenlegi árfolyamon közel 313 millió forint - a szerk.) volt biztosítva. A képet egy művészeti kiállítás részeként tekinthette meg a nagyközönség a Borisz Jelcin Központban, Jekatyerinburgban, amikor az őr nekilátott az átalakításnak. Az intézmény ügyvezető igazgatója nem hozta nyilvánosságra, ki volt az elkövető. Azt azonban lehet róla tudni, hogy egy magáncégnek dolgozott és az eset után azonnal kirúgták. A kiállítás kurátora, Anna Reshetkina elmondta, valamilyen elmezavar állhat a cselekmény hátterében. Hozzátette, szerencsére nem erősen nyomta rá az elkövető a tollat a festményre, ugyanakkor a bal oldali figura arcán található festékréteg egy kicsit lemorzsolódott.

A rongálást először december 7-én vette észre két látogató, akik azonnal jelezték a személyzetnek a problémát. A festményt eltávolították a kiállításról, és visszaszolgáltatták a moszkvai Állami Tretyakov Galériának, amely kölcsönadta a képet. Utóbbi restaurátorai nagyjából 250 ezer rubelre (jelenlegi árfolyamon közel 1 millió forint - a szerk.) becsülték a helyreállítás költségeit. 

A Borisz Jelcin Központ december 20-án jelentette a rendőrségnek az esetet, de elsőre elutasították a feljelentést, mondván, jelentéktelen a kár. Az orosz média később arról számolt be, hogy a kulturális tárca később panaszt tett az ügyészségen és ennek nyomán már a rendőrség is elkezdett az üggyel foglalkozni. Ha bebizonyosodik az elkövető bűnössége, akkor pénzbírság, valamint három hónapig terjedő börtönbüntetés várhat rá. A galéria azóta védőfalakat helyezett el a kiállítás többi képe elé. 

A festmények utólagos átalakítása egyébként a filmkészítőket is foglalkoztatta. Az 1998-ban, Rowan Atkinson főszereplésével készült Bean - az igazi katasztrófafilm című vígjátékban a brit komikus James McNeill Whistler anyja című festményét pingálja át. Külön érdekes párhuzam a mostani esettel, de a főhős ebben az esetben is egy teremőr.

Az ELTE szakembereinek tanulmánya szerint az alacsonyabb iskolai végzettség és a fiatalabb életkor is negatívan befolyásolta a jogkövetést.