Pécs;bántalmazás;diák;tanár;

Jancsula Dezső a bírósági épület előtt

- Nem fogadta el az ügyész ajánlatát, a legenyhébb büntetés helyett perben akar küzdeni az igazáért a megvádolt pécsi tanár

Jancsula Dezsőt fiatalkorú ellen elkövetett személyi szabadság megsértése vádjával állították törvény elé. Megúszhatná megrovással, továbbra is taníthatna közalkalmazottként, de bizonyítani akarja, hogy nem követett el bűncselekményt.

Nem fogadta el az ügyészség ajánlotta legenyhébb büntetést az a pécsi tanár, akit azért állítottak bíróság elé, mert visszatartott egy, az iskolája előtt cigarettázó tizenévest.

A pécsi Apáczai Nevelési Központ általános iskolájában magyart és történelmet tanító Jancsula Dezső ellen azért indult büntetőeljárás, mert az intézménye melletti téren 2020 szeptemberében összetűzésbe került az iskola egyik volt diákjával, aki ott cigarettázott. Jancsula be akarta vinni az iskola igazgatójához a 16 éves fiatalembert, ezért megfogta a volt diák táskájának szíját, és percekig visszatartotta őt. Az esetet egy, a közelben álló fiatal a mobiljával felvette és megosztotta az interneten. Az ügyészség ennek nyomán indított eljárást, aminek végén a Pécsi Járásbíróság – tárgyalás mellőzésével – fiatalkorú ellen elkövetett személyi szabadság megsértése miatt 170 ezer forint pénzbüntetésre ítélte a 35 éve tanító, 61 esztendős pedagógust. Ez a végzés jogerőssé válva azt jelentette volna, hogy Jancsulát elküldik az iskolától, mivel aki szándékosan bűncselekményt követ el, az legalább 3 évig nem lehet közalkalmazott.

Jancsula fellebbezett a verdikt ellen, s Pécsett – majd országosan is - szinte népmozgalom indult a pedagógus felmentése érdekében. Korábbi tanítványai, valamint jelenlegi és volt diákjainak szülei – mintegy 700-an – az iskola előtt demonstráltak, mondván, a pedagógus valójában az intézmény 700 tanulóját védte a tilosban dohányzók kínálta rossz példától. Többen elmondták, hogy a nevelési központ környékén bandázó középiskolások cigarettázni csalják a kisdiákokat, sőt, volt, aki drogot kínált nekik. (Utóbbit az ügyészség is megerősítette.)

A tüntetők úgy vélték, Jancsula okkal és arányosan lépett fel. Az interneten több százezren olvasták el az esetről írt cikkeket, és létrejött egy Facebook-csoport, amelyben több mint hétezren fejezték ki a szolidaritásukat a tanárral. Jancsula iskolája és a PDSZ is a tanár mögé állt, az intézményt fenntartó tankerület pedig vállalta, hogy fedezi a pedagógus perköltségét.

A per szerdán elkezdődött a Pécsi Járásbíróságon. Az előkészítő ülésen az ügyész a lehető legenyhébb büntetést, megrovást kért a tanárra, aki, ha ezt elfogadja továbbra is oktathat közalkalmazottként. Jancsula azonban tárgyalást kért, mivel szeretné bizonyítani ártatlanságát.

 A tanár elismerte, hogy a vádban leírt cselekményeket – vagyis azt, hogy visszatartotta a cigarettázó fiatalkorút - elkövette, ám úgy érezte, ez nem volt bűncselekmény, hiszen célja az volt, hogy az igazgató irodában tisztázza a történteket, és véget vessen a nevelési központ környezetében a gyerekkorúakat veszélyeztető bandázásnak.


A per júniusban tárgyalással és bizonyítási eljárással folytatódik, ahol meghallgatják az eset sértettjét és összes tanúját, valamint megnézik az afférról készül felvételeket. Az interneten eddig csak a sértett barátai által készített videók voltak láthatók, van azonban olyan film is, amit a térfigyelő kamerák rögzítettek, s amelyen – az ügyész szerint – a vádlott métereken keresztül rángatta a sértettet. A felvételeken látható tetteket kell majd mérlegelnie a bíróságnak, illetve azt is meg kell vizsgálnia, hogy a dulakodás közterületen vagy azon a be nem kerített téren történt, ami az iskolához tartozik.

A fentiekhez tartozik, hogy a tanár és ügyvédje, Hidegné Csernik Aranka az eljárással párhuzamosan eljárási kegyelmet kért Áder János köztársasági elnöktől. Erről még nem született döntés.

A Fővárosi Törvényszék szeméremsértés miatt szabta ki az ítéletet a 2014. évi melegfelvonuláson történtek miatt.