blokád;Kanada;tüntetés;koronavírus;

- Továbbra is blokád alatt tartják a legfőbb kanadai-amerikai határátkelőt a járványügyi intézkedések ellen tiltakozó kanadai kamionosok

Megbénították a forgalmat a Detroit-Windsor határátkelőn kívül a kanadai Alberta tartomány Coutts határátkelőjénél is.

Továbbra is blokád alatt tartják a Detroit-Windsor határátkelő kanadai oldalát a járványügyi intézkedések ellen tiltakozó kanadai kamionosok, akik hétfőn torlaszolták el az utakat – jelentette szerdán a Reuters hírügynökség. Bár a forgalmat eleinte mindkét irányba blokkolták, a windsori rendőrség tájékoztatása szerint az Egyesült Államok irányába tartó utakat azóta már megnyitották a forgalom előtt.

Marco Mendicino közbiztonsági miniszter újságíróknak elmondta: kapcsolatban áll a windsori polgármesterrel és helyi törvényhozókkal a határátkelőt összekötő Ambassador híd blokádja miatt. A tárcavezető közölte: folytatják a munkát az ellátási láncok és a gazdaság további működése érdekében.

A kanadai export körülbelül 75 százaléka irányul az Egyesült Államokba, a hídon pedig naponta mintegy nyolcezer teherautó halad át.

A híd tulajdonosa, a Detroit International Bridge nevű cég elnöke, Matt Moroun egy közleményben úgy fogalmazott: a hídon áthaladó nemzetközi kereskedelemnek a lehető leghamarabb, a kölcsönös tiszteletet tükröző módon helyre kell állnia.

A kanadai gépjárműgyártók szövetsége felszólította a tiltakozókat, hogy azonnal vessenek véget a blokádnak azzal érvelve, hogy az áruforgalomban kialakuló folyamatos késések megzavarhatják a munkát a kanadaiak tízezreit foglalkoztató gépjárműgyártásban.

Jen Psaki, a Fehér Ház szóvivője elmondta: kapcsolatban állnak kanadai partnereikkel a blokád miatt.

A kanadai kamionosok több mint egy hete tüntetnek a járványügyi korlátozások ellen. A főváros, Ottawa polgármestere a helyzet miatt vasárnap már szükségállapotot hirdetett. Az úgynevezett szabadságkonvoj nevű megmozdulást a múlt hónapban bevezetett törvény váltotta ki, amely előírta, hogy minden kamionosnak be kell oltatnia magát a koronavírus ellen ahhoz, hogy áthaladhasson a kanadai-amerikai határon. A megmozdulás később szélesebb körű lett, a korlátozások elleni általános tiltakozássá vált. A tüntetések a parlament közelében zajlanak, a tiltakozók pedig immár azt követelik, hogy országszerte vonják vissza az általános kötelező oltást, továbbá azt, hogy Justin Trudeau miniszterelnök kormánya mondjon le. 

Bulgária lakóinak mindössze 29 százaléka számít védettnek úgy, hogy az EU-s átlag 70 százalék. Nem csoda, hogy az új szófiai kormány a nukleáris opcióhoz nyúlt. Minden nyugdíjas, hatvanöt feletti bolgár állampolgár 75 leva (13 560 forint) állami juttatásban részesül, ha átesik a teljes oltási folyamaton.