Az omikron-specifikus emlékeztető oltás nem feltétlenül biztosít fokozottabb védelmet, mint a már forgalomban lévő vakcina – írta kedd délutáni Facebook-bejegyzésében Dobson Szabolcs szakgyógyszerész.
Ismertetése szerint nyolc nem emberszabású majmot beoltottak két adag már forgalomban lévő 100 mikrogramm hatóanyagú Moderna-vakcinával, majd körülbelül 9 hónappal később az egyik csapat 50 mikrogramm szokásos, míg a másik 50 mikrogramm omikron-specifikus hatóanyagtartalmú vakcinát kapott emlékeztető oltásként. Ezután megfertőzték őket omikron variánssal. A két adagos alapoltás után 9 hónappal az omikron elleni semlegesítő és kötő ellenanyagszintek a vérben és a légúti nyálkahártyában jelentősen lecsökkentek. Az emlékeztető oltás után az eredeti SARS-CoV2 vírus elleni semlegesítő ellenanyagszintek helyreálltak, míg az omikron variáns elleniek emelkedtek.
Az omikron-fertőzés után mindkét emlékeztető oltás teljes védelmet biztosított a tüdőben, de korlátozott védelmet a felső légutakban. Ebből vonta le a cikk elején olvasható megállapítást a szakember.
Megjegyezte azt is, hogy a fenti eredmény után látni kell az időközben zajló klinikai vizsgálatok eredményeit is majd, ha eljön az ideje. „Amúgy a fenti eredmények beleillenek az úgynevezett antigén imprinting (»eredeti antigén bűn« avagy original antigen sin) koncepciójába, amely alapján, ha az immunrendszer az eredetihez hasonló kórokozóval szembesül, akkor az immunmemória a korábbi kórokozóval szemben aktiválódik. Más szavakkal az omikron-specifikus vakcina a korábbi vírus variáns elleni választ erősíti. Végül a Modernának már volt próbálkozása béta-variáns oltással is, és az szintén hasonló eredményeket adott majmokon, majd embereken is” - zárul Dobson Szabolcs posztja.
Magyarországon egyébként az esetek túlnyomó többségét, 94 százalékát ez a variáns okozza,
ráadásul egy új, fertőzőbb mutáns is megjelent, amelynek a jelenlétét - mint lapunk keddi beszámolójából kiderül - a kezdeti szakaszban még az antigéntesztek sem mutatják ki.