Háromszáz, feltételezhetően az öbölháború alatt ellopott műtárgyat adott vissza Iraknak a libanoni Nabu Museum a hétvégén. Javad Andra és felesége, egykori libanoni védelmi miniszter, 2018-ban alapította az intézményt, amely zömmel a házaspár bizánci gyűjteményének adott otthont. Az intézmény kollekcióját hónapokkal ezelőtt egy nemzetközi vizsgálóbizottság vette górcső alá, miután Irak több száz sumér táblát követelt vissza.
A tárgyakat helyi források szerint az ősi sumér városból, Irisagrig-ból hurcolták el vélhetően amerikaiak. Hogy milyen úton kerültek Bejrutba, az egyelőre nem világos. A Nabu Museum tulajdonosai tagadták a vádat, miszerint nemzetközi műkincs csempészekkel állnának kapcsolatban.
Az utóbbi években Irak több értéket is vissza szerzett az USA-ból. Tavaly 17 ezer tárgyat szolgáltattak vissza köztük a Gilgamesh Dream (Gilgames Álomtábla) néven ismert, ékírásos szöveggel vésett kőtáblát, amelyet a hatóság már 2019-ben lefoglalt. A Gilgames eposz részletét tartalmazó mezopotámiai emlék utoljára a Hobby Lobby cég tulajdonosa, Steve Green gyűjteményét gazdagította. Steve Green 2014-ben 1,67 millió dollárért vásárolta meg a 3500 éves akkád emléket, az akkor épülő, majd 2017-ben megnyitott Washingtoni Biblia Múzeumnak szánva a műtárgyat. A Christie’s közreműködésével lebonyolított tranzakcióban az eladó egy műkereskedő volt, aki levéllel támasztotta alá, hogy 1981-ben San Franciscóban vette, több más bronztöredékkel együtt, a Butterfield & Butterfield árverőháznál, ahová egy kis múzeum adta be értékesítésre. A kutatások feltárták, hogy valójában egy jordán kereskedő, Ghassan Rihani adta el Londonban 50 000 dollárért 2003-ban, majd Amerikába csempészték.
A Hobby Lobby alapítónak már voltak gondjai korábban is, kénytelen volt több mint 11 000 műtárgyat - főleg papirusz-töredékeket, ékírásos táblákat és agyagpecséteket - visszaadni Egyiptomnak és Iraknak, és mintegy 3 millió dollár bírságot is kifizetett a 30 millió dollárra taksált gyűjteményébe, hamis bizonyítékokkal bekerült tárgyak miatt. “Nem vagyok tájékozott a műtárgypiacon” - védekezett a kézműves üzletláncot működtető Hobby Lobby vezére, amikor kiderült, a nagy ambícióval felépített gyűjteménye többségében kérdéses eredetű. Green beperelte a Christie's-t, gondatlansággal, és csalárdsággal vádolva az aukciósházat.