„Mikor oldják meg az Elios okozta botrányos szekszárdi közvilágítási állapotokat?” – tette fel írásbeli kérdését az Országgyűlés honlapján MSZP-s Harangozó Tamás. Az ellenzéki képviselő emlékeztetett, a tolnai megyeszékhelyen összesen 748 millió forintot fizettek ki, amelyet a 2015-ig Orbán Viktor veje, Tiborcz István résztulajdonában álló Elios Innovatív Zrt. hajtott végre. Meglátása szerint azóta sötétségbe borult a város, ráadásul a félhomályban az egyik önkormányzati képviselő szeme láttára gázoltak el egy gyalogátkelőhelyen egy fiatalembert, aki komoly sérüléseket szenvedett. Úgy vélekedett, jogosan merül fel a szekszárdiak részéről az igény, hogy a kormánynak meg kellene oldania „az általa közvetve okozott” áldatlan állapotokat. Éppen ezért arra volt kíváncsi, mit kívánnak tenni a szekszárdiak biztonságáért, a közvilágítás megfelelő színvonalának azonnali helyreállításáért, és egyúttal azt is szerette volna megtudni, ki a felelős a baleseteket előidéző elégtelen közvilágításért.
A Belügyminisztérium eltolta magától a kérdést. A Pintér Sándor tárcavezető nevében válaszoló Pogácsás Tibor önkormányzati államtitkár úgy reagált, hogy az idevágó törvények értelmében
„a közvilágításról való gondoskodás kötelező önkormányzati feladat, ennek ellátásáról az önkormányzatok döntenek. Erre tekintettel sem a Kormánynak, sem a Belügyminisztériumnak az ügyben nincsen hatásköre.”
Az államtitkár jelezte, a hibák kijavítása vagy a közvilágítás bővítése ugyancsak önkormányzati hatáskör, továbbá az egyes települések belterületén a gyalogátkelőhelyek megvilágításáról a képviselő-testület vagy a közgyűlés gondoskodik. Pogácsás Tibor azt is hozzátette, „helyben kell eldönteni, mely területeken és milyen módon szükséges a közvilágítás”, tekintve, hogy nincs erre vonatkozóan kötelező jogszabályi előírás.
Mint arról laounk is sokszor írt, az Elios. – amelynek ügyvezetője és igazgatósági tagja is volt Tiborcz István, a kormányfő veje – 2009-ben jött létre és a NER-korszak indulása után robbant be a közvilágítási piacra: 2015-ig pedig önkormányzatok sora bízta meg az utcai lámpák korszerűsítésével. A cég váratlan sikerei mögött többen visszaélést sejtettek, és az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) nyomozásában bizonyságot is nyert, hogy kifejezetten az Eliosra szabták a tendereket, a cég győzelme érdeklében szervezett csalási mechanizmust építettek ki.