Szerbia;Belgrád;Aleksandar Vucic;Ana Brnabic;

Dragan Djilas

- Szerbiának lesz néhány új állampolgára, hogy Orbán Viktor szövetségese nyerjen

Tömegesen szállítják a boszniai Szerb Köztársaság állampolgárait Belgrádba, az ellenzék szerint azért, hogy áprilisban az SNS-re voksolhassanak.

Semmi meglepetés sincs abban, hogy a Boszniai Szerb Köztársaság polgárai körében a Szerb Haladó Párt (SNS) a legnépszerűbb. Hasonlóképpen a boszniai horvátok körében a jelenlegi zágrábi kormánypárt, a Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) toronymagasan a legkedveltebb, ez mindig így volt és belátható időn belül aligha változik.  

Ugyanakkor a boszniai szerb közösség nem szavazhat a szerbiai választáson, így április 3-án ők nem dönthetnek arról, hogy az Orbán Viktor fp balkáni szövetségesének számító Aleksandar Vucic maradjon-e a szerb elnök, az SNS kormányozzon-e tovább Szerbiában, illetve miként alakuljanak az erőviszonyok az egyes szerb önkormányzatokban. 

A szerb ellenzék azonban mind több felvételt tesz közzé arról, hogy a bosznia-hercegovinai állampolgárokat tömegesen szállítják Belgrádba egy koordinátor kíséretében, aki felgyorsítja az állampolgárság megszerzésének folyamatát.

A felvételeket a belgrádi kormányzat első számú közellenségének számító „szerb Soros”, Dragan Djilas, a Szabadság és Igazságosság Pártjának (SSP) vezetője tette közzé, azt állítva, hogy a kormánypárt nyomást gyakorol ezekre az emberekre: április 3-án szavazzanak a Szerb Haladó Pártra.

Bár a felvételeken szarajevói illetőségű személyek is láthatóak, tehát nem csak a boszniai Szerb Köztársaságból érkeztek a szerb fővárosba, Dragan Djilas szerint nem kérdés, milyen célt szolgál az állampolgárság tömeges megadása: az SNS így akar biztos szavazatokra szert tenni a fővárosban.

A felvételek közzétételét igencsak rossznéven vette a kormányzó párt. A Kínában, a téli olimpia színhelyén tartózkodó Aleksandar Vucic azt közölte, mindez csak azt bizonyítja, hogy az ellenzéknek nincs semmiféle ideológiája és stratégiája a választások előtt. Ana Brnabic miniszterelnök pedig a tőle megszokott, személyeskedő stílusban szólalt meg: „Djilas nyilvánvalóan azt gondolja, hogy ezek az emberek csordaként viselkednek, meg lehet mondani nekik, hogyan szavazzanak vagy meg lehet vásárolni a szavazataikat. Pedig ez teljesen Dragan Djilas szokása, aki azt hiszi, hogy pénzzel mindent el tud érni, és mindent meg lehet vásárolni.” Tudni kell, hogy a kormánypárti médiumokban, főként a Pink, illetve a Happy tévében folyvást azt sugallják, hogy a volt belgrádi polgármester, amúgy vállalkozó Djilas valamiféle ősellenség, a nagytőke embere.

Pedig nagyon is létező jelenségre mutatott rá. Egyes médiumokban már januárban megjelentek írások arról, hogy Szerbia egyes településein elképesztő ütemben növekszik a lakosok száma, ami biztos, hogy nem a születésekre vezethető vissza annál is inkább, mert Szerbia is komoly demográfiai gondokkal küzd. A lakosság számának növekedésére már a legutóbbi választások előtt is felfigyeltek. Talán nem véletlen, hogy most Belgrádban gyarapszik szélsebesen a lakosok száma. A szerb fővárosban ugyanis messze nem olyan népszerű az SNS, s a párt akár el is veszítheti a fővárost az áprilisi voksolás alkalmával. Djilas azt állítja, hogy a legtöbb boszniai szerbnek a fővárosban adják meg az állampolgárságot. Mint mondta, a boszniai szerb honfitársaknak joguk van arra, hogy Szerbia állampolgárai legyenek. De ahhoz nincs joguk, hogy a belgrádi választáson részt vegyenek, miközben nem a fővárosban, még csak nem is Szerbiában élnek.

A több pártot magában foglaló, Egységes Szerbiának nevezett ellenzéki koalíció (ehhez tartozik Djilas pártja is) az egyetemi professzor, Vladeta Jankovicot indítja belgrádi polgármesterként. Mióta az ellenzék bejelentette az ezzel kapcsolatos döntését, elképesztő lejárató hadjárat indult hazája egykori nagy-britanniai nagykövete ellen, még a néhai miniszterelnök, Ziran Djindjic halálával is összefüggésbe hozták. A szerb kormánypárti fake news médiát az sem zavarta, hogy Jankovic akkor Londonban tartózkodott. 

A Kreml azt közölte, hogy a hadgyakorlatot követően a hat hadihajó visszatér oroszországi bázisaikra, bár ennek pontos dátumáról nem esett szó.