koronavírus;NNGYK;pandémia;omikron variáns;

- Itt az eredetinél másfélszer fertőzőbb omikron, újabb hat betegnél azonosította egy magyar laboratórium

A fertőzés kezdeti szakaszában az antigéntesztek nem mutatják ki.

A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) múlt héten pénteken jelentette be, hogy Magyarországon is megjelent az omikron új, fertőzőbb variánsa, amely a BA.2-es elnevezést kapta.

A bejelentés óta az eredeti omikront is kimutató Neumann Labs itthon már további hat távol-keleti személy esetében azonosította biztosan az új alvariánst, akik mind szoros kapcsolatban állnak egymással. A magyar laboratórium szerint ugyanakkor pontatlan – a nemzetközi sajtó nyomán – „lopakodó omikronnak” nevezni az új alvariánst, hiszen főleg az antigéntesztek, és néhány esetben az eredeti omikronra (BA.1) fejlesztett variánsteszt elől tud, illetve próbál „elbújni”. 

A hagyományos PCR tesztek hibátlanul ki tudják mutatni az összes eddig ismert variánst. 


Bár a Nemzeti Népegészségügyi Központ – és a Neumann Labs saját – adatai szerint is még egyértelműen és döntően az omikron eredeti variánsa okozza a legtöbb megbetegedést, az NNK munkatársai múlt hét pénteken kimutatták az omikron új, bizonyos országokban látványosan terjedő alvariánsát.

Dán tapasztalatok szerint a BA.2 néven ismert alvariáns 1,5-szer fertőzőbb, mint az „eredeti” omikron, ugyanakkor az eddigi tapasztalatok alapján nem okoz súlyosabb megbetegedést.„Ez a gyors és viszonylag nagyszámú beazonosítás is megmutatja, hogy a nemzetközi sajtóban lopakodó omikronnak elnevezett mutációt a fertőzés kezdeti szakaszában az antigéntesztek nem mutatják ki” – hívja fel a figyelmet Nyíri Miklós, a Neumann Labs ügyvezetője. Hozzátette: „a hagyományos, minden nap használt PCR tesztek ugyanúgy kimutatják ezt az alvariánst, mint az omikront és az összes többi variánst is.” 

Az elmúlt két évben a koronavírus mindig közbeszólt, és bár az illetékesek már az új járványügyi szabályokat is kiadták, a diákok petíciót indítottak.