;

Kanada;tüntetés;Ottawa;szükségállapot;járványügyi intézkedések;

- „Egyértelmű, hogy túlerőben vannak és elveszítjük ezt a csatát” – Szükségállapotot hirdettek a kanadai fővárosban

Jim Watson ottawai polgármester azután hirdetett szükségállapotot, hogy a fővárosban immár több mint egy hete tüntetnek a kamionosok vezetésével a koronavírus-járvánnyal szemben bevezetett korlátozások ellen.

Watson szerint a helyzet irányíthatatlanná vált, a tiltakozók száma meghaladja a rendőrökét – erről számolt be hétfőn a BBC. A polgármester szerint a tiltakozások veszélyt jelentenek a lakosok biztonságára. Ezenkívül beszámoltak rasszista alapú támadásokról is, Ottawa belvárosi részében megbénult a forgalom, az utakat járművek és sátrak állják el. „Egyértelmű, hogy túlerőben vannak és elveszítjük ezt a csatát” – mondta a polgármester a CFRA nevű rádiónak adott interjúban. „Ennek véget kell vetni, vissza kell szereznünk a városunkat” – tette hozzá.

Bár a polgármester nem említett konkrét intézkedéseket, a BBC felhívja a figyelmet a rendőrségnek a fokozottabb fellépésről szóló vasárnapi közlésére, miszerint akár le is tartóztathatják azokat, akik különböző termékekkel, például üzemanyaggal, WC-papírral vagy élelmiszerrel próbálják meg ellátni a tiltakozókat. Ezenkívül akár vádat is emelhetnek azokkal a tüntetőkkel szemben, akik éjjel-nappal dudálnak a kamionokból, igaz, a szervezők közölték, hogy megpróbálják csak a nappali órákra korlátozni a dudálás időtartamát.

A rendőrök elmondása szerint aggodalommal tölti el őket az, hogy a konvoj milyen mértékben vonzza magához a szélsőjobboldali és szélsőséges elemeket, vasárnap pedig megerősítették, hogy több mint hatvan bűnügyi nyomozást indítottak a megmozdulással összefüggésben, köztük olyan bűncselekmények, mint lopás, rongálás vagy gyűlölet-bűncselekmények gyanúja miatt.

A tüntetők egyike az AFP francia hírügynökségnek nyilatkozva elmondta, hogy a megmozdulás „a szabadságról” szól.

A BBC megjegyzi: a felnőtt kanadai lakosság több mint 80 százaléka rendelkezik a koronavírus elleni teljes védettséghez szükséges mennyiségű védőoltással, egy legutóbbi felmérés szerint a kanadaiak többsége pedig előnyben részesítette további korlátozások bevezetését az oltatlanokkal szemben. Egy másik felmérés szerint a kanadaiak 68 százaléka nem kifejezetten ért egyet a tüntetőkkel, míg 32 százalékuk kifejezetten igen.

Az úgynevezett szabadságkonvoj nevű megmozdulást a múlt hónapban bevezetett törvény váltotta ki, amely előírta, hogy minden kamionosnak be kell oltatnia magát a koronavírus ellen ahhoz, hogy áthaladhasson a kanadai-amerikai határon. A megmozdulás később szélesebb körű lett, a korlátozások elleni általános tiltakozássá vált. A tüntetések a parlament közelében zajlanak, a tiltakozók pedig immár azt követelik, hogy országszerte vonják vissza az általános kötelező oltást, továbbá azt, hogy Justin Trudeau miniszterelnök kormánya mondjon le. 

A délkelet-lengyelországi Rzeszów-Jasionka repülőtérre hétfő reggel két amerikai katonai szállító repülőgép érkezett, s a nap folyamán várhatóan további három érkezik még a légikikötő egyik alkalmazottja szerint.