;

botrány;Boris Johnson;lemondások;

- Fonják már a selyemzsinórt Boris Johnsonnak

A harmadik hónapja tartó "partygate"-botrány és az annak körülményeit feltáró független vizsgálat nyomán pénteken már az ötödik kollégája távozott stábjából.

Normális időkben mit sem számítana, ha egy kormányfő szakértői lemondanának, korábban nem is volt szokás, hogy a közvélemény névről ismerje a Downing Street 10. stábját, de most nem normálisok az idők. Boris Johnson a harmadik hónapja tartó "partygate" botrány és az annak körülményeit feltáró független vizsgálat nyomán csütörtökön este elvesztette négy meghatározó kollégáját, majd pénteken egy ötödik is tovább állt.

A le- és felmondásoknak különböző okai voltak, de együttesen kidomborították a kormányfő körül kialakult zűrzavaros állapotot, megerősítették a közvélemény benyomását, hogy Boris Johnson nem ura a helyzetnek.

A miniszterelnöki hivatal vezetőjének, Dan Rosenfieldnek a pozíciója ugyanúgy tarthatatlanná vált, mint Johnson magántitkáráé, Martin Reynoldsé, aki a hírhedt 2020. május 20-i, "hozd magaddal a saját piád"-ként emlegetett bulit szervezte. Jack Doyle, a kormány kommunikációs igazgatója az elmúlt időszak okozta családi feszültséggel indokolta döntését.

Az exodus főszereplője minden kétséget kizáróan Munira Mirza, a kormányfő mellett 14 éve kitartó tanácsadó, aki már főpolgármesteri tevékenységét is segítette, a Downing Streeten pedig közmegbecsülést élvező politikai igazgató volt. Johnson korábban az életét egyik legjobban befolyásoló nőnek nevezte. A többiekkel ellentétben Mirza nem csendben távozott. Nyilvánosságra hozott lemondó levelében kendőzetlenül bírálta a kormányfőt, amiért támadást intézett Sir Keir Starmer ellen a parlamentben, azt állítva, hogy az ügyészség korábbi vezetőjeként személyesen volt sáros a BBC bukott sztárja, a megszámlálhatatlan kiskorút megrontó Jimmy Saville felelősségre vonásának elmulasztásában. A régi szövetséges hangsúlyozza, hogy a "gyalázatos kiszólás nem puszta politikai vagdalkozás volt, hanem megalapozatlan, minden okot nélkülöző, durva megnyilvánulás, ellenséges hivatkozás egy borzalmas gyermekmolesztálási ügyre".

Ha az "elnézést" szó nem is hangzott el, Boris Johnson a Channel 5 hírműsorának nyilatkozva meghátrált, hangsúlyozva, "ő lenne az utolsó, aki az ellenzék vezérének személyes érintettségére hivatkozna a Saville-ügy kezelésében, de az igaz, hogy Keir Starmer korábban bocsánatot kért, amiért az ügyészi hivatal nem foglalkozott súlyán az esettel".

A miniszterelnöki hivatal és a Johnsont védelmébe vevő politikusok igyekeznek tervezett átszervezésként beállítani a kulcsfontosságú tanácsadók távozását, amire az után került sor, hogy a Sue Gray jelentés "vezetési és helyzetmegítélési" hibákra derített fényt a partik kapcsán. Maga a kormányfő a péntek délelőtti stábértekezleten az Oroszlánkirály bölcs majmát, Rafikit idézve kijelentette: "Jó, ha van változás".

A kormányfőt joggal aggaszthatja, hogy pénzügyminisztere, Rishi Sunak friss nyilatkozataiban nem állt ki mellette a Starmer-incidens kapcsán, illetve ismételten nem zárta ki egyértelműen, hogy adott esetben harcba szállna-e a posztjáért. A Partygate-jelentés nyomán készült öt közvélemény-kutatás szerint átlagosan a szavazók 63 százaléka gondolja, hogy Johnsonnak le kellene mondania.

A felek csütörtöki megállapodásának értelmében Varsó 45 millió eurós kártérítést fizet Prágának.