;;

Orbán-kormány;Gulyás Gergely;kormányinfó;Szentkirályi Alexandra;

- Kormányinfó: megváltoztatták a döntést, május 1-ig két oltással is érvényes marad a védettségi igazolvány

Néhány hét kihagyás után csütörtök reggel újra Kormányinfó sajtótájékoztatót tart a Miniszterelnökség vezetője, Gulyás Gergely és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő.

A Kormányinfóról szóló tájékoztatással nem vesződtek sokat, a Népszava szerkesztősége szerda délután 4 óra 8 perckor kapta meg az eseményről a közleményt úgy, hogy regisztrálni öt óráig lehetett. Kormányinfót ilyen korán valószínűleg soha nem tartottak. 

Az ok az – kezdte Szentkirály Alexandra –, hogy Gulyás Gergelynek sűrű a programja, a tárcavezető 8:25-ig marad a Kormányinfón. Ő és a tárcavezető is bocsánatot kért, 8:25-ig tart, Gulyás Gergely pedig azzal veszi át a szót, hogy a koronavírus-járvány ötödik hullámának a csúcsa felé járunk, néhány napon belül bekövetkezik, de a lecsengése is gyorsabb lesz.

Szerdán a kormányülésen – jelentette be – megváltoztatták a döntést, vagyis 

a magyarországi védettségi igazolványok május 1-ig két oltással érvényesek maradnak

február 15. helyett. Az Európai Unió nem szigorított, 270 nap a határidő, az Orbán-kormány nem akarja, hogy a magyarokat hátrány érje. Szentkirály Alexandra ehhez hozzáfűzte, hogy Magyarország rendelt az amerikai gyógyszergyártó, a Pfizer Paxlovid gyógyszeréből 50 ezer kezelésnek megfelelő dózist, de ezen túl is fog rendelni még.

A hétvégi vihar – folytatta – az agráriumot sújtotta a leginkább, az Orbán-kormány azonban segít, jön egy vis maior alap, aki több mint 30 százalékos jövedelemcsökkenést szenvedett – ilyenek például a fóliás zöldségtermesztők –, számíthat a támogatásra. Több milliárd forintról van szó. 

Tárgyalnak a plusz egymilliárd köbméter orosz gázról

Gulyás Gergely beszélt az Orbán-Putyin csúcsról, így arról, hogy 2036-ig biztosított az orosz gázszállítás, de a magyar miniszterelnök plusz egymilliárd köbméter gázt kért az orosz elnöktől. Végleges döntés nincs, de tárgyalnak, Vlagyimir Putyin a keddi moszkvai sajtótájékoztatón jelezte, hogy nem probléma. A miniszter szerint a plusz egymilliárd köbméter elég lesz a rezsicsökkentésre.

Azt, hogy Magyarország mennyiért veszi az orosz gázt, Gulyás Gergely nem árulta el, de Vlagyimir Putyin kedden azt mondta, Magyarország ötször olcsóbban veszi a gázt Oroszországtól. A későbbi újságírói kérdésre, hogy a plusz egymilliárd köbmétert is ennyiért venné, a miniszter úgy válaszolt, szeretnék ennyiért. Arról, hogy lehet-e hinni vagy sem Vlagyimir Putyin kijelentésének, ebben a cikkünkben írtunk részletesen.  

A kérdésre, miszerint mit szól a kormány Ujhelyi Istvánnak, az MSZP EP-képviselőjének keddi bejelentéséhez, miszerint hozzájuthatnak az egységes, uniós Covid-igazolványhoz azok, akiket keleti vakcinák után európai engedélyezésű vakcinával oltottak, azt válaszolta, az EU-tagországok ettől függetlenül nem fogják ezt egységesen alkalmazni, ez pedig az Ujhelyi István által „rendszeresen védett” európai egészségügyi hatóságok hibája. Szerinte csak a brüsszeli „buborék” hiszi azt, hogy mindenki átveszi a döntéseket. Bár „nincsenek hozzászokva”, hogy baloldali politikusok a nemzeti érdekért álljanak ki, de „értékelik”. 

A február 15-én lejáró benzinárstopról február 15-ig döntenek – jelezte. 

A kérdésre Marine Le Pen francia elnökjelöltnek adott 10,6 millió euró magyar banki hitelről Gulyás Gergely azt mondta, utánanézett a törvényeknek, a francia állam az áprilisi elnökválasztáson elért eredmény függvényében megtéríti ezt a pénzt, Marine Le Pen pedig korábban elérte és el fogja érni a z ehhez szükséges eredményt. 

Törvénytelen volt a tanársztrájk, a béremelés követelése azonban jogos

Ami a tanárok hétfői sztrájkját illeti, Gulyás Gergely szerint egyértelműen politikai felhangjai voltak – „politikussztrájk” volt –, ezt tanúsítja szerinte, hogy a Márki-Zay Péter mozgalma általa használt kék szalagot is kitűzték. A miniszter törvénytelennek nevezte a sztrájkot, mondván, nem volt róla jogerős bírósági ítélet. Szerinte a lényeg a béremelés, ami egy jogos követelés, a következő ciklusban foglalkoznak vele. Sokan nem is tudták – fűzte hozzá –, hogy „törvénytelen sztrájkban” vesznek részt. Azzal, hogy a sztrájknak legyen következménye, szerdán, a kormányülésen nem foglalkoztak. 

Az Orbán-kormány különvéleményen van, de a NATO-tagság megkérdőjelezhetetlen érték

Szerdán derült ki, hogy Joe Biden amerikai elnök összesen háromezer katonát küld Lengyelországba és Romániába. Magyarországot az Egyesült Államok nem kereste meg amerikai katonák Magyarországra vezénylése ügyében – jelentette ki Gulyás Gergely. Arra, hogy a NATO részéről érkezett-e ilyen megkeresés, azt válaszolta, hogy „ez egy bonyolultabb dolog”. A kérdésre, miszerint az Orbán-kormány akadályozza-e az Oroszország elleni uniós szankciókat, tekintve, hogy a magyar miniszterelnök is arról beszélt keddi moszkvai látogatásán, hogy a „szankciós politika kudarcot vallott”, Gulyás Gergely azt válaszolta, bár a magyar kabinet különvéleményen volt, de nem akadályozta az Oroszországgal szembeni egységes uniós fellépést. 

Arra az újságírói kérdésre, hogy Orbán kifejtette-e Vlagyimir Putyin orosz elnöknek Magyarország álláspontját a NATO-tagságról, Gulyás azt válaszolta, hogy „ez vitán felül áll, Magyarország NATO-tagsága megkérdőjelezhetetlen érték”. A kérdésre, hogy mit szól az ellenzéki javaslathoz, miszerint a NATO-ból való kilépést népszavazáshoz kössék, azt válaszolta: az alaptörvény-módosítás esetén fontos, hogy előbb „tiszteletben tartsák az alaptörvényt”.

Orbán Viktor nem megy el a pekingi téli olimpia megnyitójára – válaszolta a miniszter az erről szóló kérdésre.

Egy komoly kormányülés

A minisztert megkérdezték arról, hogyan nem tudhatott a Völner-Schadl-ügy miatt három  minisztériumban, köztük a Miniszterelnökségen tartott házkutatásokról. Korábban azzal védekezett, hogy a miniszterelnökségi részleg Süli János paksi bővítésért felelős tárca nélküli miniszterhez tartozott, az érintett miniszterek tudtak a házkutatásról. Ő Süli Jánostól szerzett tudomást róla, és azért nem korábban, mert a házkutatás minősített információkra is vonatkozott. Gulyás Gergely szerint a „helyes eljárás” az érintett miniszterek és államtitkárok azért nem értesítették a többi kormánytagot, mert a házkutatások idején még ők sem tudták, hogy az ügy nemcsak Schadl Györgyhöz, hanem Völner Pálhoz is kapcsolódik. 

A miniszter elmondta továbbá,

kitart amellett, hogy az ügy „egyedi elkövetés” volt, és az eddigi információk is azt támasztják alá, hogy nem volt más kormányzati érintett.

Kitartott az ártatlanság vélelme mellett, szerinte Völner Pálnak akkor kellene lemondania a parlamenti képviselői mandátumáról, ha bebizonyosodnak az ellene felhozott vádak. Azzal kapcsolatban, hogy a nyilvánosságra került nyomozati anyagok tanúsága szerint Schadl György el akart távolíttatni egy bírót állásából, Gulyás Gergely azt mondta: a bírói függetlenség az egyik legfontosabb érték, a bíróságok pedig függetlenek Magyarországon, nem a minisztérium nevezi ki őket.

Ami a a Völner-Schadl-ügy mellékszálát, a vizsgabotrányt illeti, vagyis hogy a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnöke vizsgákat intézett a hozzá forduló embereknek, köztük Rogán Antal kabinetfőnökének, Nagy Ádámnak, a miniszter azt mondta, a Pécsi Tudományegyetem vizsgálódik, de a kabinetfőnök ügyét vagy Rogán Antal szerepét nem vizsgálják. Szerdán, a kormányülésen nem is volt szó az ügyről. Ez egy komoly ülés volt – rázta le a kérdést. 

Szerinte a vádakról Nagy Ádámot kell megkérdezni, ezek tisztázásáig ő nem menesztené tisztségéből. A miniszter szerint nincs olyan adat, amely Rogán Antal érintettségét bizonyítaná, a kérdésre pedig, hogy az Rogán Antal vagy Varga Judit a Kormányinfón, azt válaszolta, hogy nem, az igazságügyi miniszter ráadásul rendszeresen jelen van a nyilvánosság előtt. Majd az ügyészség tisztázza – válaszolta ezután a miniszter, amikor arról kérdezték, kiket takar a Völner-Schadl-ügy nyomozati iratában szereplő „Tóni”, „Barbara” és „Ádám” név.

Van olyan iskola, ahol a tankerület vezetése a munkabeszüntetés után jött rá, hogy 2022-re nem áll módjában a korábbi mértékben biztosítani azt az összeget, amelyet az igazgató pótlékként oszthatna szét a pedagógusok között.