sajtó;kórházak;Emberi Erőforrások Minisztériuma;bírósági ítélet;

- Jogerős: nem tilthatja ki a sajtót a kórházakból az Emmi

A Fővárosi Törvényszék ítélete szerint a döntés az egészségügyi intézmények vezetőinek a hatásköre.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) jogtalanul utasította ki a sajtót a kórházakból – írja a Fővárosi Törvényszék jogerős ítéletének birtokában a Telex. A lap ugyanis bíróságon támadta meg a döntést, amellyel a köztévén és az MTI-n kívül minden más orgánumot kitiltottak a járvány alatt az egészségügyi intézményekből.

„Nem a minisztérium, hanem a kórházigazgatók hatásköre arról dönteni, hogy kit engednek be az intézménybe”– szögezte le a törvényszék.

Az  ítélet indoklását idézve, a Telex kiemelte: amikor az Emmi azt közölte, hogy „a sajtó számára az MTVA-MTI közreműködésével biztosítjuk a fotókat, felvételeket, tekintettel arra, hogy a járvány továbbra is erősen terjed, járványügyi készültség van”, akkor egy olyan ügyben döntött, amely nem tartozott a hatáskörébe.

A bíróság szerint az Emmi csak irányítási jogot gyakorol a kórházak felett, és a minisztérium sem hivatkozott olyan jogszabályra, amely alapján a sajtókérelmekről jogszerűen dönthetett volna.

A kórházak falai mögötti világ nagy része rejtve maradt a nyilvánosság elől, a koronavírus-járvány alatt a kórházakba, egészségügyi intézményekbe nem engedték be a kormánytól független médiát. 

Amint arról tavaly március végén a Népszava is beszámolt, több mint két tucat hazai médium szerkesztősége, köztünk lapunk is közös nyílt levélben kérte Orbán Viktor miniszterelnöktől, hogy engedjék be az újságírókat és forgatócsoportokat magyarországi kórházak Covid-osztályaira és az oltópontokra, ahogy az a járványhelyzetben a világ számos országában megvalósult. A Népszavának csupán egy Covid-beteget is ellátó magánkórházba, a Budai Egészségközpont „vörös zónájába” (képünkön) sikerült bejutnia.

A nyílt levél aláírói azt is fontosnak tartották: tegyék lehetővé, hogy az egészségügyi dolgozók szabadon nyilatkozzanak a kórházakban tapasztalható állapotokról, valamint azt, hogy a kormány és az operatív törzs a nap 24 órájában nyújtson valódi tájékoztatást a sajtónak. 

A miniszterelnöknek nincs már adóssága, de megtakarítása sem, miközben a családtagok érdekeltségeinek a vagyona, értéke lapunk összesítése szerint 2010-hez képest legalább tizenkétszeresére nőtt.