;

palesztinok;Izrael;apartheid;Amnesty Internatonal;

- A palesztinokkal szembeni izraeli politika egyenlő az apartheiddel - véli az Amnesty International

Izrael visszautasít minden állítást. Szerintük a jelentés csak olaj az antiszemitizmus tüzére.

Izraelben és a megszállt területeken élő palesztinokkal szembeni izraeli törvények, politikai intézkedések és gyakorlatok apartheidnek minősülnek - véli az Amnesty International.

A BBC beszámolója szerint egy friss jelentésben az olvasható, hogy az izraeli állam 

„a palesztin lakosság elnyomásának és uralmának intézményesített rendszerét tartja fenn a zsidó izraeliek javára”. Arra a következtetésre jutnak, hogy Izrael „a palesztinokat alsóbbrendű, nem zsidó faji csoportnak tekinti és kezeli”.

„A szegregáció szisztematikusan és erősen intézményesített módon történik törvények, politikai intézkedések és egyéb gyakorlatok révén. Ezek mind azt a célt szolgálják, hogy a palesztinok ne élvezhessenek és ne követelhessenek egyenlő jogokat a zsidó izraeliekkel Izrael területén és a megszállt palesztin területeken. Így ezen gyakorlat a palesztin nép elnyomására és uralmára irányul. Példaként az állampolgárság és a lakóhely megtagadását, a mozgásszabadság súlyos korlátozását, valamint az erőforrások diszkriminatív kisajátítását és az azokhoz való egyenlőtlen hozzáférést említik meg. A jelentés szerint az Amnesty több embertelen cselekedetet - így erőszakos áthelyezést, adminisztratív fogvatartást, kínzásokat, törvénytelen gyilkosságokat, üldöztetést, valamint az alapvető szabadságjogok megtagadását - dokumentált, melyeket Izrael a palesztinok ellen követett el „e rendszer fenntartásának szándékával”. A szervezet szerint utóbbiak „az apartheid egyezmény és a Nemzetközi Büntetőbíróság Római Statútuma értelmében az emberiesség elleni bűncselekménynek minősülnek".

Izrael „teljes mértékben visszautasítja a jelentésben szereplő valamennyi hamis állítást. A külügyminisztérium szóvivője azzal vádolta az Amnestyt, hogy 

„hazugságokat, ellentmondásokat és alaptalan állításokat használ fel, amelyek jól ismert, Izrael-ellenes gyűlöletszervezetektől származnak (...) a jelentés tagadja Izrael államnak a zsidó nép nemzetállamaként való létezési jogát. Szélsőséges nyelvezete és a történelmi kontextus elferdítése Izraelt démonizálja és az olajat önt az antiszemitizmus tüzére”

- olvasható a közleményben. 

Jair Lapid izraeli külügyminiszter azt is kifogásolta, hogy az Amnesty nem nevezte például Szíriát „apartheid-államnak” - azt az országot, melynek kormánya félmillió állampolgárát gyilkolta meg. Egyúttal nem használta ezt a kifejezést Iránra vagy bármely más korrupt rendszerre Latin-Amerikában és Afrikában.

Az egyik nemzetközi egyezmény úgy határozza meg az apartheid fogalmát, mint „embertelen cselekedetek összessége, melyeket azzal a céllal követnek el, hogy egy faji csoport uralmát megteremtsék és fenntartsák a személyek bármely más faji csoportja felett, és szisztematikusan elnyomják őket”.

Washingtonnak nem tetszik, hogy Moszkva közös hadgyakorlatba kezd Minszkkel.