kiskereskedelem;infláció;élelmiszerár;árstop;

- A csirke far-hátnak is lett átlagára

A KSH úgy "kölcsönözte", hiszen azt külön nem tartja nyilván.

Mától lép életbe a kormány árstop rendelete, amelynek értelmében a kiskereskedelmi üzletek három hónapon keresztül nem értékesíthetnek tavaly október 15-i saját áraiknál drágábban hét terméket: a kristálycukrot, a BL 55-ös finomlisztet, a 2,8 százalékos UHT-tejet, a napraforgó étolajat, a sertéscombot, a csirkemellet és a csirke far-hátat. A tavaly október közepi árakat ugyanakkor nem minden kereskedő tudja visszakeresni, hiszen az árakat nem kötelező nyilvántartani.

Ha egy üzlet így járt, akkor a kormányrendelet értelmében a KSH tavaly októberi átlagárait kell használnia. A KSH pár napja egy külön táblázatban közzé is tette ezeket. Eszerint a kristálycukrot 261, a finomlisztet 203, az étolajat 713, a 2,8 százalékos UHT-tejet 268, a sertéscombot 1420, a csirkemellfilét 1600, a far-hátat pedig 293 forintért adták tavaly októberben átlagosan a boltok. A csirke far-hát átlagárát ugyanakkor a KSH az Agrárgazdasági Kutatóintézettől „kölcsönözte”.

A KSH ugyanis az egyes termékek és szolgáltatások fogyasztói átlagárát havonta összegző táblázataiban nem tér ki a csirke far-hátra. Sőt, nem közöl átlagárat a szeletelt vagy a darált sertéscombra sem, csak a „csont és csülök nélkül” kategóriára. Márpedig a kormányrendelet „a csontos, bőrös, filézett, darabolt, szeletelt vagy darált, előrecsomagolt és anélküli, friss vagy hűtött, fagyasztott” formában értékesített húsra is előírja az árstopot.

A boltok a vásárlást korlátoznákVásárlási korlátozást vezet be a Lidl a hatósági áras termékekre: a cukor és a liszt estében 10-10 kilogrammban, a tej esetében 12, az olaj esetében pedig 10 literben maximalizálják az egyszerre megvásárolható mennyiséget. Ez részben marketingfogás lehet, hiszen a mennyiségi korláttal érintett termékekből egyszerre többet vesznek a vásárlók, mint limit nélkül. Másrészről viszont a kisebb boltok is a diszkontokba térhetnek be beszerezni az árut, hiszen ott adott esetben olcsóbban tudják az árstopos termékeket megvenni, mint saját beszállítóiktól (az árstop csak a kiskereskedelemre vonatkozik). A Lidl például még alá is megy az árstopnak. Akciós újságja szerint a jogszabály által előírt hatósági árhoz képest további kedvezményt biztosítanak, azaz alacsonyabb árat alkalmaznak, mint tavaly október 15-én. Január 31-hez képest ez 14-19 százalékos kedvezményt jelent például az olaj és a tej esetében. Egy pécsi kisbolt eközben arra kéri vásárlóit, ne vásároljanak az árstopos termékekből, mert azok beszerzési ára magasabb, mint amennyiért most értékesíteniük kell.     

Összességében sok ezer bejelentésre számítanak a biztosítótársaságok.