A KCNA észak-koreai állami hírügynökség hétfői jelentése szerint az előző napi teszt „igazolta a Hvaszong-12-es típusú fegyverrendszer pontosságát és működési hatékonyságát” – jelentette a Reuters. A KCNA szerint a vasárnapi rakétatesztet úgy hajtották végre, hogy az ne sodorja veszélybe a szomszédos országokat, a robbanófejre pedig kamerát szereltek fel, amely felvételeket készített az űrben.
Az észak-koreai beszámoló nem tett említést az Egyesült Államokról, sem arról, hogy Kim Dzsongun észak-koreai vezető részt vett volna a teszten. Phenjani tisztségviselők januári közlése szerint a tesztek önvédelmi célúak, nem irányulnak más országok ellen. A rakétatesztről először a dél-koreai és a japán hatóságok számoltak be vasárnap. Ez volt Észak-Korea hetedik rakétatesztje a hónapban, és 2017 óta
az első alkalom, hogy közepes hatótávolságú, nukleáris robbanófej hordozására alkalmas rakétát teszteltek.
Egy magas rangú amerikai tisztségviselő közlése szerint az Egyesült Államok attól tart, hogy a sűrűsödő észak-koreai rakétatesztek előjelei lehetnek annak, hogy a phenjani rezsim folytatja a nukleáris fegyverek és az interkontinentális ballisztikus rakéták tesztjét. A tisztségviselő felszólította az észak-koreai felet, hogy feltétel nélkül térjen vissza a közvetlen tárgyalásokhoz. Észak-Korea állítása szerint nyitott a párbeszédre, ám kifogásolja, hogy az Egyesült Államok támogatja a vele szemben bevezetett szankciókat, továbbá az amerikai – közös – hadgyakorlatokat és fegyverkezést Dél-Koreában és a térségben.
Észak-Korea korábbi közlése szerint a Hvaszong-12-es típusú, közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta képes nagy méretű nukleáris robbanófej hordozására, hatótávolsága pedig elemzők szerint mintegy 4500 kilométer.
Az észak-koreai nukleáris leszerelést célzó amerikai-észak-koreai tárgyalások 2019 februárjában rekedtek meg, az észak-koreai vezető és Donald Trump előző amerikai elnök hanoi csúcstalálkozóján. Az Egyesült Államok nukleáris arzenáljának teljes feladását követelte Phenjantól, ám nem engedett annak az észak-koreai követelésnek, hogy enyhítsen a vele szemben bevezetett szankciókon.
Az észak-koreai vezető az újév környékén fogadkozott, hogy fokozza Észak-Korea katonai képességeit, tekintettel a „bizonytalan nemzetközi környezetre, amelyet az Egyesült Államoknak és szövetségeseinek ellenséges politikája okozott”.