;

botrány;Ukrajna;Boris Johnson;figyelemelterelés;

- Johnsonnak kapóra jön a keleti válság, hogy elterelje a figyelmet a bulibotrányról

A kormányfő hétfőn telefonon beszél Vlagyimir Putyinnal, majd Kijevbe utazik, végül Brüsszelben a NATO vezetőivel egyeztet a közös fellépésről.

A brit kormányfő végre jobb hangulatban tölthette a hétvégét, csitulni látszik a hivatalában 2020-21-ben rendezett, a járványügyi intézkedéseket megsértő bulikkal kapcsolatos válság. Küszöbön áll ugyan a magas rangú köztisztviselő Sue Gray, jelentésének nyilvánosságra hozatala, ám a főváros rendőrsége mentőövet dobott Johnsonnak saját vizsgálata elindításával és még fel is szólította a kabinetirodát, hogy bánjon csínján a leleplezésekkel. A túléléséért oroszlánként küzdő tory vezető a múlt hét nagy részét alsóházi irodájában töltötte, ahol sorban fogadta a vele szembefordult konzervatív képviselőket. Gesztusokkal, a kifogások meghallgatásával, a Downing Street-i politikai kultúra és saját hozzáállása megváltoztatásának ígéretével próbálta meg a maga oldalára fordítani a haragos honatyákat.

Vasárnap az is kiderült, mely ügyek jelentenek most elsőbbséget Johnsonnak. A miniszterelnök és első számú utódjelöltje, Rishi Sunak pénzügyminiszter a The Sunday Times-ban megjelentetett közös levélben szögezték le, hogy minden tiltakozás ellenére megvalósul az áprilisra tervezett 1,25 százalékos társadalombiztosítási járulékemelés, amely 12 milliárd fonttal gyarapítja a költségvetést. Az extra bevételből a most 6 milliós, de őszre 13 milliósra prognosztizált egészségügyi várólista lefaragását fogja a kormány finanszírozni. 

 

Az ukrán válság azonban az a terület, ahol Boris Johnson a leglátványosabban igyekszik demonstrálni államférfiúi erényeit. A kormányfő hétfőn telefonon beszél Vlagyimir Putyinnal, majd Kijevbe utazik, végül Brüsszelben a NATO vezetőivel egyeztet a közös fellépésről. Az Egyesült Királyság az európai határok biztonsága érdekében az eddigi 900 fős kontingensen felül további csapatokat és fegyvereket küld Észtországba, légi támogatást nyújt a Fekete-tenger körzetében és magát Ukrajnát is segíti.

A szigetország 2015 óta 22 ezer ukrán katona kiképzésében vett részt. Boris Johnson a héten Moszkvába küldi kül- és védelmi miniszterét is. Vasárnapi Twitter-üzenetében "növekvő aggodalmának" adott hangot az ukrán helyzet súlyosbodása miatt, s a tárgyalásokban való részvételre, egy vakmerő és katasztrofális invázió elkerülésére bíztatta az orosz elnököt. Az Egyesült Királyság a héten módosítja szankciókra vonatkozó törvényét, ennek nyomán Putyin oligarchiái sehol nem bújhatnak el, a Kreml és az orosz rezsim érdekeit szolgáló vállalatokra le lehet csapni. Bár "abszolút semmi nincs kizárva", Liz Truss külügyminiszter "nagyon valószínűtlennek" nevezte, hogy brit csapatok közvetlenül harcoljanak az ukránok oldalán.

A Boris Johnson iránti bizalom összeomlásának jele azonban, hogy sokan érzik úgy, hirtelen, lázas beindulása mögött a bulibotrányról való figyelem elterelésének szándéka is áll.    

Egy magas rangú moszkvai tisztségviselő ugyanakkor azt hangoztatta, nem akarnak háborút, mivel az nem áll érdekükben.