– Tudom, hogy meg vagyunk vezetve, és ez egy autokrata rendszer. De nem érdekel, mert a dolgok jó fele mennek, és jól megélek. Így érvel a Tamásként bemutatkozó, 49 esztendős sellyei mentős, miután kérdésemre válaszolva nem titkolja, hogy áprilisban a Fideszre szavaz majd. Tamás 29 éve szolgál a mentőknél, a fizetésével elégedett, hogy elárulja bérét, a többiek elismerően bólintanak, a sellyeiek többsége az ő fizetésének a felét se viszi haza. A 2400 lelkes, dél-baranyai kisváros egyik kocsmájában beszélgetünk.
A mentőssel egy asztalnál ülő Ernő, aki 50 éves épületasztalos, és szintén Fidesz-szimpatizáns. A kocsmáros, József is az. Ő különösen utál minden ellenzéki politikust: – Hülyeségeket beszélnek – mondja a kocsmáros indulattal. – Mindegyik: a Jakab, a Márki, az összes. Jönnek azzal, hogy be kell zárni 60 kórházat?! Mi ennek az értelme? Szépen felújított kórházakat bezárni? Tamás közbeszól: – A kicsi kórházakban nincs elég szakember. Sokszor előfordul, hogy beviszünk egy súlyos beteget egy kórházba, és tovább küldenek, mert ott nem tudják ellátni. – De akkor miért újították fel milliárdokért? – kérdezi a kocsma gazdája. – Azért, hogy bezárják? – Az unió adott rá pénzt, bolondok lettünk volna nem elvenni – feleli Tamás.
A diplomás mentős véleményformáló a társaságban, nem vitáznak vele. A többiek is úgy vélik, hogy a mostani kormány jó irányba halad. – Pár éve itt kétszáz közmunkás volt – érvel Ernő. – Most talán, ha öt van. Aki akar, az talál munkát. Az is tetszik a sellyei kocsmában söröző cimboráknak, hogy a Fidesz nem engedi a melegeket be az iskolába a gyerekeket „átnevelni”, mint azt naponta hallották a közmédia híreiben. Mondom neki, hogy eddig se mehettek be a melegek átnevelni a gyerekeket, ezt csak a Fidesz állítja.
– Azért, hogy elhitesse: az ellenzék át akarja nevelni a fiatalokat meleggé – felelem. Hallgatnak, Tamás visszanyúl az alapvetéséhez: – Mondtam, hogy megvezet minket a Fidesz, de nem érdekes, ez az ország még nem érett meg a demokráciára. Megjegyzem, hogy a demokratikus államok a legfejlettebbek, és ott a legnagyobb a jólét, ők azonban legyintenek erre.
Hasonló beszélgetések sorát éltem meg, amikor igyekeztem felmérni, Baranya választókörzeteiben miképp formálódik az ott élők voksolási szándéka. A kérdezettek alapvetően abban értettek egyet, hogy az idei választás kiélezettebb lesz, mint az előző három, az ellenzéknek az összefogással van esélye.
Baranyában négy választási körzet van. Ebből kettőben a 140 ezer lelkes Pécs választóié a döntő szó. Az egyes körzetben Mellár Tamás áll sorompóba ellenzéki támogatással. A 68 esztendős közgazdász már 2018-ban is biztosan nyert függetlenként, pedig akkor csak a baloldal támogatta. Pécsen a Fidesz-KDNP tandem sokat vesztett táborából az elmúlt években, ezt bizonyította a 2019-es önkormányzati választás, ahol az ellenzéki összefogás jelöltjei a 18 egyéni körzetből 16-ot „elvittek”. A napokban megkérdeztem több tucat pécsit a választásról.
– Kormányváltás kell! – csattan fel a 70 esztendős Balogh János, nyugdíjas buszsofőr, aki a kertvárosi lakótelep egyik iskolája előtt unokájára várt. – Elegünk van a sok lopásból, a hazugságokból és abból, hogy az adóvisszatérítéssel meg a 13. havi nyugdíjjal meg akarnak venni. A volt sofőr véleménye sokakéval összecsengett. A saját pártszimpátiájáról nem beszélő, 47 esztendős Tolnai Attila viszont hatásosnak érezte az elmúlt hetek pénzosztásait: – A Fidesz húzásai bejöttek az elmúlt években. Így a családtámogatási rendszer, foglalkoztatás élénkítése, a migránsozás, az lmbtq-zás, de legjobban a pénzosztás jöhet be, azzal nyerhetnek is.
A hatékony húzások ellenére a Baranya-egyesben kevésbé bízik a győzelemben a Fidesz, árulkodó legalábbis, hogy a párton kívüli Kővári Jánost indítja. Az 51 éves, szociális munkás végzettségű férfi civilként definiálja magát, ám – önkormányzati képviselőként – politikai szimbiózisban dolgozik a Fidesszel.
s a politikusnak szégyenletes szerepe volt abban, hogy pártja egy Soros György által támogatott, nem politizáló civil szervezetet ki akart utálni a városból. Hoppál legutóbb 40 százalékkal nyert, az akkor még össze nem fogó ellenzéki pártok jelöltjei 58 százalékot szereztek. Ezen az alapon az ellenzék jelöltjének, Szakács Lászlónak jó esélye van. Igaz, a 45 éves, jogász végzettségű, s a parlamentbe legutóbb az MSZP listájáról bejutó Szakácsnak nem tett jót, hogy pártja tavaly kizárta őt a soraiból, mivel úgy vélték, Szakács a DK-hoz húz. Ám nem ez mérsékelheti Szakács reményeit, hanem a már említett pénzosztás. Pécsen a meszesi lakótelep Sztálin-barokk házaiban lakó, kevésből élő embereket ez erősen befolyásolja.
– Nekem a Fidesz csak adott – mondja a kivitelezőiparban segédmunkásként dolgozó, 61 éves Horváth Márton. – Jól jött a családi adókedvezmény, mert öt gyermekünk van, de most már két fiúnk huszonéves, nekik jól jön a fiataloknak járó adókedvezmény. Sokan szidják a Fideszt, hogy mennyit lopnak, de én ezt nem hiszem el, és azt is látom, hogy a Mészáros Lőrinc mennyi mindenkit segít. Ez szép, mi hitesek vagyunk, és nálunk fontos dolog az adakozás.
A 70 esztendős Mária, aki korábban az egyetemen volt „konyhalány”, 86 ezer forint nyugdíjból él. A magányos asszony jövedelmének fele elmegy a rezsire: – Várom a 13. havit – morogja az asszony. – A Fideszre szavazok, Orbán gondoskodik rólunk.
A 22 ezer lelkes Komló is ehhez a körzethez tartozik, a városban a többség jövedelme elmarad az országos átlagtól, s ők szintén hálásak a pénzosztásért. A 2019-es helyhatósági választáson még az ellenzék nyert a bányászmúltú városban, a 13. havi nyugdíj elképzelhető, hogy megfordítja az eredményt. Nagy kérdés, hogy miképp szavaznak majd a komlói romák. Egy roma zenekar a napokban dalt írt és klipet készített, amiben a Fidesz és Hoppál támogatása mellett vallottak hitet, a nóta máris kampánydal. Az ellenzék még múlt ősszel készített egy felmérést a baranyai kettes voksolási szándékáról, s az alapján egyenlőnek látszottak az erőviszonyok – tudom meg Szakács Lászlótól. A jogász és csapata el akar jutni minden családhoz, hogy meggyőze őket a Fidesz-hatalom károsságáról és az ellenzék országjobbító céljairól. A program munka-elnevezése: 25 ezer kézfogás.
Míg a pécsi és Pécs-komlói körzetben nem lenne meglepő az ellenzék sikere, a másik két baranyai kerületben csaknem csoda lenne. Különösen igaz ez a mohácsi körzetben, ahol 1998 óta mindig Hargitai János nyert. A 64 éves pedagógus végzettségű, kereszténydemokrata politikus dolgát megkönnyíti, hogy ebben a térségben több tízezer német származású szavazó él, akik nem igen szavaznak a balliberális oldalra, mert őseik kitelepítésében a szocialisták őseit tartják felelősnek. Hargitai kihívója, a jobbikos Schwarcz-Kiefer Patrik. A nemzetközi tanulmányokból diplomát szerző, 27 éves politikus több német civil közösség munkájában is részt vállalt, ez és származása javítja elfogadottságát. Schwarcz-Kiefer az elmúlt hetekben többször is tartott sajtótájékoztatót, s arról szólt, hogy körzetének befolyásos fideszesei milliárdos kormány-támogatásokhoz jutottak, s ezek a pénzek nem a térségben élők foglalkoztatásához, hanem a nyertesek meggazdagodásához járulnak hozzá.
Hogy vádjai eljutottak-e választóihoz, az kérdéses, hisz a körzet 99 (többnyire párszáz fős) falujában a helybéliek szinte csakis a kormány által felügyelt és támogatott rádiók és tévék egyoldalú, lebutított híreit figyelik. Ezekben a falvakban a kormánypártok támogatottsága a tízes évek választásain 60-70, sőt néha 90-95 százalékos volt. Az itt lakók többsége elhiszi, hogy házaikba az ellenzék migránsokat költöztetne, az iskolában és az óvodában a heteroszexuális gyerekeket „átprogramoznák” meleggé, transszá s ki még tudja mivé.
A negyedik baranyai körzet, a szigetvári is aprófalvas településszerkezetű, hat kisváros (Harkány, Sásd, Sellye, Siklós, Szentlőrinc Szigetvár) mellett 168 községet soroltak be ebbe a kerületbe. Az aprófalvakban itt is hatalmas fölényben vannak a Fidesz-hívők, ráadásul Siklóson, Harkányban is a kormánypártok tábora erősebb. A körzetben a 2018-ban 49 százalékkal nyerő Nagy Csaba indul, s az 52 éves építőmérnök szorgosan látogatja is falvait, főleg, ha ott valamit éppen átadnak.
A fideszes politikus kihívója a DK-s Szarkándi Lajosné. Az 57 éves, gyermekvédelemben dolgozó szociálpedagógus, eddig nem vállalt politikai szerepet. A négygyermekes asszony a térség létezhetetlen úthálózatának fejlesztéséért és új munkahelyekért akar lobbizni. Mert ugyan állást vagy napszámot mindenkit talál a körzetben, ám az itteni fizetések 50-60 százalékkal az országos átlag alatt vannak. Terveiről szeretne beszélni a kerület minden településen, ám nincs könnyű dolga: volt, hogy alig páran jöttek el fórumaira, sokhelyütt a fideszes vagy a kormánynak megfelelni akaró polgármesterek lebeszélték erről az amúgy se túlzottan érdeklődő helybélieket. Így Szarkándi Lajosnét lehetséges választóinak túlnyomó többsége aligha ismeri majd meg. Mellesleg – tapasztalataim szerint – Nagy Csaba nevét se tudja a körzet tíz választójából kilenc.
– Nem a képviselőkre szavazunk – vélte egy helybeli. –Az alapján húzzuk be az x-et, hogy bízunk-e Fideszben, vagy nem. A jelölteknek nincs súlya, Orbánról döntünk.