béka;

Képünk illusztráció.

- Sikerült visszanöveszteni békák lábát

 Világszerte emberek milliói kénytelenek végtaghiánnyal élni. Jelenleg az amputált emberek számára nagyobbrészt csak mechanikus – ritkább esetben robotizált – protézisek elérhetőek, azonban bármilyen fejlett technológiával is rendelkezzen egy művégtag, csak megközelíteni tudja az eredetit.

Az összetett végtagok emlősöknél nem – így az embereknél sem – tudnak regenerálódni, igazából csak szövet nő a roncsolt részeken, hogy ne fertőződjön el a seb, illetve ne veszítsen túl sok vért a szervezet. Az állatvilágban azonban számtalan példa akad extrém regenerációs képességekkel rendelkező élőlényekre, melyek nemcsak egy-egy végtagjukat, de – például a földigiliszta esetében – a testük jelentős részét is újra tudják növeszteni.

A Tufts Egyetem és a Harvard Egyetem Wyss Intézete közösen kutat egy újszerű eljárást, amivel sikerült felnőtt békák lábát csaknem teljesen visszanöveszteni - írja a Rakéta portál. A kutatók úgy indították el a regenerációs folyamatot a kísérlethez használt dél-afrikai karmos békáknál, hogy a sebet egy általuk BioDomenak elnevezett szilikonsapkába zárták, és amely egy öt hatóanyagból álló koktéllal megtöltött selyemprotein-gélt tartalmazott. A keverékben mindegyik anyag más-más célt szolgál, beleértve a gyulladáscsökkentést, a kollagén termelésének a csökkentését a hegesedés visszaszorításához, a többi anyag pedig az idegrostok, az erek és az izomzat növekedését serkentik.

A BioDome és a hatóanyagok által biztosított környezetnek köszönhetően a hegesedés helyett a regeneratív folyamatok indultak be. A BioDome mindössze 24 órát volt a békák sebeire helyezve, maga a végtagnövekedés nagyjából 18 hónap alatt fejeződött be. A kutatók az eljárás segítségével több békánál is sikerrel visszanövesztették azok lábait. Ezek az újonnan növekedett végtagok felépítésükben egészen megközelítették az eredeti lábakat, a békák megfelelően tudtak mozogni velük a vízben is. Az új végtagok az eredetihez hasonló csontszerkezettel, belső szövetekkel rendelkeztek, továbbá számos lábujj is elkezdett kinőni rajtuk a megfelelő helyen, bár az utóbbiakból már hiányoztak a csontok. 

A kutatók következő alkalommal már emlősökön tesztelnék az új módszert. 

A mindennapi termékekben használt vegyi anyagokat, a PFAS-vegyületeket egy sor súlyos egészségügyi problémával hozták összefüggésbe, beleértve a rákot és a születési rendellenességeket.