Fidesz-KDNP;képviselő-jelöltek;választás 2022;

- A Fidesz-KDNP képviselő-jelöltjeinek csaknem negyedét lecserélte a választásra

Budapesten 11, vidéken 14 új jelöltet indítanak az egyéni választókerületekben az április 3-i országgyűlési választáson – derült ki a kormánypártok szerdán nyilvánosságra hozott listájából.

Vagyis 2018-hoz képest csaknem képviselő-jelöltjeik negyedét lecserélték.

– Mindenkit megillet az ártatlanság vélelme – mondta a bűncselekményekkel vádolt Völner Pálról és Boldog Istvánról kedden Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője arra az újságírói kérdésre, van-e helye meggyanúsított politikusoknak a párt képviselőcsoportjában. Úgy tűnik azonban, hogy a pártvezetés nem osztotta Kocsis álláspontját: a Fidesz-KDNP aspiránsai közül hiányzik Völner, Boldog, valamint a szintén több bűncselekménnyel megvádolt Simonka György is. Pedig mindhárman régi, megbízható képviselői a Fidesznek, akik a 2010-es „fülkeforradalom” óta stabilan hozták körzetüket. Azt már korábban tudni lehetett, hogy a Jász-Nagykun-Szolnok megyei 4. körzetben Boldog, míg a békési 4-esben Simonka nem újrázhat, előbbi helyett Herczeg Zsolt mezőtúri polgármester indul, utóbbi megüresedő mandátumát pedig Erdős Norbert, az agrártárca élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkára, korábbi EP-képviselője veszi át. Neki nem ismeretlen a Parlament, hiszen 2002-14 között már volt képviselő. Esztergomban pedig Erős Gábor esztergomi alpolgármester próbálja elfeledtetni a szavazókkal Völner korrupciós történetét.

Három esetben tehát tulajdonképpen kényszerűségből cserélt jelöltet a Fidesz-KDNP, s az is érthető, hogy a négy évvel ezelőtt egyéniben elbukó jelöltjei helyett is másokkal próbálkozik. Így került például a Pécsen megégő Csizi Péter helyére a 2010 után egy ciklusban honatya Kővári János, vagy a Dunaújvárosban 2018-ban sikertelenül próbálkozó Galambos János, valamint a 2020-as időközi voksoláson leszereplő Molnár Tibor váltótársának a helyi kórház igazgatója, Mészáros Lajos. A kecskeméti Zombor Gábornak viszont nem róható fel ilyesfajta zakó, három sikeresen megvívott voksolás után mégis Szeberényi Gyula indul helyette kormánypárti színekben. Az elmúlt két választáson Egerben duplázó Nyitrai Zsoltot – akit Orbán Viktor szerint nehezebb eladni, mint egy mosógépet – Pajtók Csaba váltja. Zaklatott körzetbe térhet vissza egyéni jelöltként a négy éve nyertes Fenyvesi Zoltán mandátumáért harcba szállva Navracsics Tibor: a veszprémi 3-as kerület amúgy is nehéz terep, ráadásul az elmúlt időszakban a sümegi és badacsonyi fideszes botrányoktól volt hangos. A Pest 2-es választókerületben a 2010 óta nyertes, igaz, legutóbb Szél Bernadettet csak 296 vokssal legyőző Csenger-Zalán Zsolt helyett a külügy államtitkárában, a hajdani sportriporterben Menczer Tamásban bíznak a kormánypártok. Pest 3-ban pedig a sorozatban egyéniben nyerő Hadházy Sándort a tavaly ősszel L. Simon László megüresedett listás helyét átvevő Emmi-államtitkár, Vitályos Eszter váltja.

A 2019-es önkormányzati választások méretes budapesti zakója után várható volt, hogy a kormánypártok óvni próbálják erős embereiket a fővárosban, s a lista ezt meg is erősítette. A 18 körzetből 11-ben új jelölt indul, s az országosan ismert kormánypárti politikusok közül csak Németh Szilárd honvédelmi államtitkár – 17. körzet – és Németh Zsolt, a Fidesz külügyi szakpolitikusa – 18. körzet – újráznak, annak ellenére, hogy 2018-ban mindketten veszítettek egyéniben. A XI. kerületet eddig stabilan hozó korábbi honvédelmi miniszter, Simicskó István vállalta még a harcot az ellenzéki összefogás jelöltje ellen. Varga Mihály pénzügyminisztert, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztert, Hollik István Fidesz-szóvivőt, Kocsis Máté frakcióvezetőt, az Orbán-család ügyvédjeként emlegetett Bajkai Istvánt, György István miniszterelnökségi államtitkárt viszont megkímélték egy esetleges zakótól – pedig Hollik, Bajkai és György számára nem lenne újdonság 2018 után -, s a helyükön kevéssé ismert, vagy az elmúlt években – éppen az önkormányzati bukás miatt háttérbe szorult fideszesek, mint Bús Balázs vagy Sára Botond kapnak lehetőséget a bizonyításra. Az eddig a kormányt parlamenten kívülről erősítő Fürjes Balázs államtitkár nem kisebb feladatra vállalkozik, minthogy megtartsa a Fidesz-KDNP-nek a Hegyvidéket.

A Fidesz kommunikációs igazgatója nemzeti sorskérdést vizionál, míg korábban kiderült: újfent Brüsszel „megállítása” a cél.