;

vizsga;Völner Pál;végrehajtók;Jeney Orsolya;Schadl György;

- A korábbi helyettes államtitkár is jól járt a végrehajtásokkal, arra nem emlékszik, hogy egy protekciós vizsgázóra is „odafigyelt” volna Schadl György kérésére

A Völner-ügy legújabb szála 2015-ig nyúlik vissza.

Jeney Orsolya, az Igazságügyi Minisztérium (korábbi nevén Közigazgatási és Igazságügyi minisztérium) volt helyettes államtitkára is részt vehetett abban a folyamatban, amelyben Schadl György, a végrehajtói kar jelenleg letartóztatásban lévő elnöke befolyásos emberek kedvéért „segített át” többeket egyetemi, végrehajtói vizsgákon – írja a 444 a Völner-ügy nyomozati iratai alapján közölt cikksorozat szerdán megjelent részében.

Az előzményekről megemlítik, hogy a bírósági végrehajtás rendszerét 2015-ben szervezte át az Orbán-kormány, és lett a kamarából kar, amelynek az élére az év októberében választották Schadl Györgyöt. Felidézik, ekkor cserélte le Orbán Viktor miniszterelnök a végrehajtókat felügyelő igazságügyi államtitkárt, az azóta a tárcához visszatért Répássy Róbertet Völner Pálra, akit jelenleg hivatali vesztegetéssel gyanúsít a Központi Nyomozó Főügyészség.

Az igazságügyi tárcától több mint hat éve távozott Jeney Orsolya is, aki ott az igazságügyi és magánjogi jogalkotásért volt felelős, azonban megmaradt a minisztérium mellett főtanácsadóként, illetve még korábban 2014-ben bekerült a fővárosi vagyonkezelő igazgatóságába havi 160 ezres díjazással. Kormányzati szolgálati jogviszonya 2017 augusztusában szűnt meg, közös megegyezéssel, és Jeney szinte azonnal megalakította saját végrehajtói irodáját. Mint azt a 444 - az Opten cégadatai alapján - kiemeli:

A volt helyettes államtitkár később anyagilag sem járt rosszul, és irodája több mint százmilliós forgalomból 2019-ben 33 millió, 2020-ban 44 millió forint profitot termelt. A lap azt is kiderítette, hogy Jeney irodája a XII. kerületi Városmajor utcában van abban a házban, amelynek tulajdonosa egy cégen keresztül nem más, mint Schadl György, akinek ez a bejelentett lakcíme is.

Az  ingatlannak, mint írják, három bérlője van: Jeney és egy másik kolléga mellett itt székel M. Eszter bírósági végrehajtó is, aki a gyanú szerint hivatali vesztegetést követhetett el, amikor tízmilliókat adott át Schadl Györgynek a kinevezése érdekében. M. Eszter az idézett nyomozati vallomásában az áll, hogy Jeney ajánlotta neki, béreljen Schadlnál irodát.

Azonban az Orbán-kormány egykori helyettes államtitkára nem egyszerű bérlő, ugyanis tagja lett a végrehajtói kar ötfős elnökségének, Schadl és három másik végrehajtó mellett, s mint az a részben bemutatott nyomozati anyagban szereplő lehallgatott telefonbeszélgetésből is kitűnik:

Jeney Orsolya az elnökkel telefonon egyeztetett egy protekciós vizsgázóról, aki a „végrehajtási szakvizsgára” jelentkezett, és aki miatt a „Kormány Irodából” is szóltak már, és Jeney neve egy másik beszélgetésben azt mondja: „oda fog figyelni” és „mindenféleképpen szólni fog Dettinek”, azaz Martonovics Bernadettnek, a vizsgabizottság elnökének.

A 444 mindezek alapján telefonon megkereste Jeney Orsolyát, aki először a végrehajtási törvényre hivatkozva nem akart nyilatkozni, de miután a portál közölte vele, hogy feltűnik a Schadl-ügy nyomozati anyagában, mégis válaszolt. Azt mondta, nem tud erről, majd amikor az újságíró a telefonbeszélgetésről kérdezte, amelyben ő és Schadl egy vizsgázó megsegítéséről egyeztet, kijelentette:

„Bocsásson meg, nem emlékszem. Nem, nem. De nyilván, ha oda kerül a sor, hogy én megkeresést kapok, akkor lehet, hogy fogok válaszolni, de azt tudom mondani, hogy nem emlékszem ilyenre.”

A novemberben létrehozott vizsgálóbizottság tagjai hét ülésen gyűrték egymást és a meghívottakat, de végül arra jutottak, hogy nem történt semmi.