Az európaiak közvetlenül és közvetve is részt vesznek minden tárgyalási formációban, amelyen a kontinens békéjéről és biztonságáról van szó, nyugtatta meg hallgatóságát Yves Le Drian francia külügyminiszter az Európai Parlament (EP) külügyi bizottságának ülésén, amelyen ismertette hazája féléves EU elnökségének külpolitikai prioritásait. A tagállamok eleve ott ülnek a tárgyalóasztalnál a NATO és az EBESZ keretében zajló megbeszéléseken, az amerikai-orosz dialógusról pedig folyamatos tájékoztatást kapnak Washingtontól. A politikus szerint Moszkva azt szerette volna, hogy a két kormány az európaiak feje fölött egyeztessen, és hogy visszakaphassa befolyási övezeteit, kicsikarjon egyfajta Jalta 2 megállapodást, ami nem fog sikerülni.
Le Drian hosszan beszélt az Ukrajna körüli válságról, megerősítve, hogy párbeszéd útján kívánják megoldani a konfliktust, de ha ez nem sikerül, az agresszornak vaskos szankciókkal kell számolnia. “El kell fogadnunk a tényt, hogy Oroszország a szomszédunk. Néha nehéz, néha terhes és néha ellentmondásos szomszéd, de szomszéd, és ezért fent kell vele tartanunk a beszélő viszonyt. Igazi párbeszédet akarunk. Ugyanakkor mindnyájan világosan kinyilvánítottuk Oroszország felé, hogy Ukrajna szuverenitásának és területi integritásának megsértésére irányuló bármely kísérlet súlyos következményekkel fog járni. Dolgozunk az elrettentő erejű szankciókon, amelyeket a megfelelő időpontban be fogunk vetni”, hangsúlyozta, de részleteket nem közölt. Méltatta az EU27-ek egységét és összetartását a súlyos biztonsági krízis rendezése érdekében.
A külügyminiszter bejelentette, hogy csütörtökön Párizsban fognak tanácskozni a normandiai kapcsolattartó csoport - Franciaország, Németország, Oroszország és Ukrajna - politikai szakértői, hogy megpróbálják kimozdítani a holtpontról a tárgyalásokat a kelet-ukrajnai háború nyomán született minszki jegyzőkönyv pontjainak végrehajtásáról. Kijev és Moszkva azóta áll konfliktusban, hogy 2014-ben az orosz erők megszállták a donbászi régiót és annektálták a Krím félszigetet. Le Drian szerint a fogolycserétől a határok kijelölésén át a régió státuszának rendezéséig, minden probléma napirenden lesz. Reményét fejezte ki, hogy sikerül valamelyes előrehaladást elérni a megbeszéléseken.
A politikus közölte, hogy a közeli napokban német kollégájával, Annalena Baerbockkal Kijevbe látogat, és hamarosan sor kerülhet egy újabb orosz-amerikai külügyminiszteri találkozóra, miután az Egyesült Államok írásban válaszolt az orosz követelésekre.