;

KSH;bérek;

- Az infláció fogyasztja a béremeléseket

A KSH szerint nettó 320 ezer forint volt az átlagkereset novemberben.

Kiemelkedő mértékben emelkedtek a bérek 2021 novemberében: teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 482 400, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset 320 800 forint volt, mindkettő 10,1 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban - közölte a KSH.

Ugyanakkor novemberben már 7,4 százalékos volt az infláció – így a reálbérek "csak" 2,6 százalékkal nőttek. Éves szinten jobb a helyzet, hisz az első 11 hónapban a nettó bérek 8,6 százalékkal nőttek az éves infláció viszont „csak” 5,1 százalék volt. A KSH szerint novemberben a nettó átlagbér 320 ezer forint volt, a nettó mediánbér viszont ennél lényegesen alacsonyabb, csak 238 ezer forintra rúgott, vagyis a munkavállalók fele ennél kevesebbet keresett, így a bérek értéke szempontjából inkább ezt a középértéket érdemes elsődleges mutatónak tekinteni. Ágazati bontásban átlag feletti volt a bérnövekedés a volt az építőiparban, a vendéglátásban, az IT szektorban, az ingatlanügyletekkel foglalkozók körében, az egészségügyben, míg átlag alatti a szintről számoltak be az energiaszektorban, az iparban és a logisztikában.

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint nem meglepő a 10 százalék feletti béremelkedés, hiszen az egyre feszesebb munkaerőpiaci helyzet béremelési kényszert okozott, azaz a munkaerőhiányt ezzel igyekeznek a cégek kompenzálni. Másrészt az egészségügyi dolgozók jelentős fizetésemelése is felfelé húzta a béreket. Az idén a minimálbér és a garantált bérminimum jelentős növelése a tavalyinál komolyabb mértékű átlagbéremelkedést okoz. Ugyanakkor ez a cégeknél többletköltséget eredményez.

Azaz a magasabb bérek miatt drágábban adhatják a termékeiket, szolgáltatásaikat a vállalkozások, ami felfelé mutató kockázatot jelent az inflációra. Németh Dávid szerint a növekvő árak hosszú távon visszavethetik a lakossági fogyasztást, ami jelenleg az egyik motorja a gazdasági növekedésnek. A szakember azt is elmondta, a jelenlegi kilátások szerint az átlagbérek idén akár 12 százalékkal emelkedhetnek. Az infláció miatt azonban a reálbéreknél 6 százalék körüli növekedés várható - tette hozzá az elemző.

A piac szereplői 8 napig tehetnek észrevételeket a jelentésben foglaltakkal.