elnök;puccs;hadsereg;Burkina Faso;

- A Burkina Fasó-i hadsereg megbuktatta Roch Kaboré elnököt, és átvette a hatalmat

A hadsereg feloszlatta a parlamentet és a kormányt, egyúttal lezárta a nyugat-afrikai ország határait.

A BBC beszámolója szerint a hadsereg közleményében úgy fogalmazott: Kaborénak nem sikerült egyesítenie az országot, sem hatékonyan fellépnie a biztonsági válsággal, amely „alapjaiban fenyegeti az országot”.

Az elnök hollétéről nem sokat tudni, a hadsereg állítása szerint biztonságos helyen tartózkodik. Biztonsági források úgy tudják: az elnököt és egyes minisztereket egy laktanyában tartanak fogva a főváros, Ouagadougou környékén. Az elnök pártja, a kormányzó Nép Mozgalom a Haladásért (MPP) még korábban azt közölte: Kaboré és a kormány egyik minisztere túlélt egy gyilkossági kísérletet.

A hadsereg közleményében mindazonáltal azt ígérte, hogy „észszerű időn belül visszatérnek az alkotmányos rendhez”.

A nyugat-afrikai országban vasárnap katonák laktanyákat foglaltak el, miközben a fővárosban fegyverropogás hallatszott. A BBC úgy tudja, hogy a puccs vezetője Paul-Henri Sandaogo Damiba alezredes, aki több éves tapasztalattal bír az iszlamista fegyverek ellen folytatott harcban. A zendülő katonák a vezérkari főnök és a hírszerzés vezetőjének eltávolítását követelték, valamint további forrásokat a harchoz, amelyet az Iszlám Állam dzsihadista szervezethez és az al-Kaida nemzetközi terrorszervezethez köthető fegyveresekkel folytatnak. Százak csatlakoztak a zendülőkhöz, közülük néhányan felgyújtották az MMP székházát.

António Guterres ENSZ-főtitkár elítélte a puccsot, és felszólította a hadsereget, hogy szavatolja az elnök védelmét és testi épségét.

Burkina Fasóban egyre nagyobb méretet öltött az elégedetlenség amiatt, hogy a kormány képtelen volt véget vetni az iszlamista felkelésnek, amely ellen 2015 óta folytat harcot. A BBC megjegyzi: a zúgolódás fokozódott, miután novemberben a biztonsági erők több tucat tagját ölték meg dzsihadista harcosok. Szombaton pedig több tucat embert tartóztattak le egy betiltott megmozduláson, amelyen a sikertelen kormányzati fellépés ellen tüntettek.

Josep Borrell ugyanakkor leszögezte: ha a diplomácia kudarcot vallana, a nemzetközi közösség gyorsan és határozottan fog cselekedni, mert “a szankciók előkészítése nagyon jól halad”.