Peking;téli olimpia;kvóták;

- Több egzotikus ország alpesi sízője is megkérdőjelezhető módon jutott ki az olimpiára

Emiatt az éremesélyes nemzetek kisebb létszámmal indulhatnak.

Jövő héten pénteken kezdődik a 2022-es téli olimpia Pekingben, az alpesi sízőknél pedig olyan történt, ami nem vette be a legsikeresebb nemzetek gyomrát. Négy éve Pjongcsangban 320 kvótát osztottak ki az alpesi sízőknek, idén Pekingben viszont már csak 153-153 férfi és női versenyző állhat rajthoz. A létszámcsökkentés nem drasztikus, s nem is ezzel van a probléma. A Nemzetközi Síszövetségnél (FIS) talán nem gondoltak bele, hogy egy kis kaput kihasználva olyan nemzetek is nagy számmal megpróbálkoznak a kvóták megszerzésével, mint Argentína, Mexikó vagy Jamaica.

Ahhoz, hogy valaki olimpikon legyen legalább öt „minősített” versenyt kell teljesíteni, és rendelkezni kell egy bizonyos FIS-pontszámmal is. Éppen ezért rendezték meg másfél hete az úgynevezett Egzotikus Nemzetek Kupáját Lichtensteinben, ahol összesen 10-en álltak rajthoz. FIS-pontot nem csak a minél jobb helyezéssel lehet elérni, ebben a sportágban attól is függ a világranglistás helyezés, hogy az adott versenyző mennyivel marad le egy jobb sízőtől. Az pedig már bevetté vált, hogy bizonyos jó sízők, úgymond segítenek másoknak egy-egy kisebb versenyen…

Az elmúlt három hónapban három ilyen megkérdőjelezhető eseménynek köszönhetően kilenc egzotikus nemzetből származó férfi kvalifikálta magát az olimpiai játékokra, ez pedig egyben azt is jelenti, hogy a végső győzelemre esélyes nemzetek kevesebb versenyzőt indíthatnak. Ausztria például jelen állás szerint 11 helyett csak 9 férfi versenyzőt utaztathat.

A liechtensteini négy fordulós viadalon részt vett a 62 esztendős Hubertus von Hohenlohe is. A német főnemesi családból származó herceg Mexikóvárosban született, s Mexikó színeiben versenyez. Mivel nincs igazán konkurenciája már 19 világbajnokságon járt, s hatodik olimpiájára készül. Korábban is hasonló módszerekhez folyamodva jutott ki, most pedig többen is követték őt ezen az úton.

A Der Standard című osztrák lap hétfőn Spanyolországban érte utol telefonon Hohenlohe-t, aki elmondta, szerinte is rosszak a FIS szabályai. Hozzátette: a sokat kritizált liechtensteini verseny csak a jamaicai versenyzőnek, Benjamin Alexandernek volt fontos, a többiek már biztonságban érezhették magukat. A 38 esztendős Alexander jamaicai édesapa és angol édesanya gyermekeként született Northamptonban. A népszerű lemezlovas 2015-ben ismerkedett meg sportágával, s az első jamaicai alpesi síző lesz, aki olimpián szerepelhet.

„A 3748. helyen vagyok a világranglistán, pontosan ott, ahol lennem kell. Sokszor elmondtam, nem az a célom, hogy elvegyem a helyet olyanok elől, akik sokkal többet tettek ezért. A pálya teljesítése mellett az a célom, hogy ott legyek a nyitóünnepségen, és lássanak olyanok, akik arról álmodoznak, hogy elérhetetlennek tűnő célokat érjenek el” – mondta.

„Általában nem fordítunk különösebb figyelmet az ilyen versenyekre, de ha úgy adódik, hogy a legjobbak közül néhánynak emiatt otthon kell maradnia az komoly probléma” – fakadt ki Toni Giger, az osztrák síszövetség sportigazgatója.

Ausztria mellett Olaszország, Franciaország és az USA is az utolsó pillanatokban veszített el értékes kvótákat, éppen ezért a felek panasz tettek a FIS-nek. Az érintett országok azt kérték, hogy más szakágak (pl. síkrossz) kihasználatlan kvótahelyeit kapják meg, ellenkező esetben a megkérdőjelezhető versenyek eredményeinek törlését követelik.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság hétfőn közleményben jelentette be, hogy az indulási helyek bővítését kérte a FIS, mert néhány olimpiai kvalifikációs viadal eredményét jelenleg felülvizsgálják. A vizsgálódás végén elképzelhető, hogy változtatni fognak a kvótát szerzett sportolók listáján. A NOB hozzátette, az érintett sportolók érdekében engedélyezi a négy újabb kvóta kiadását, amelyet az osztrákok, a franciák és a németek kapták, közülük Ausztria küldhet két extra indulót.

Vanessa Mae-t csalással vádoltákVanessa Mae-nek az utolsó pillanatban eléggé gyanús körülmények között sikerült teljesítenie a nevezési feltételeket, így indulhatott a 2014-es olimpián. A hegedűművész thaiföldi színekben, Vanessa Vanakorn néven indult Szocsiban óriás-műlesiklásban, s végül a 67 fős mezőnyben utolsóként zárt. Több mint 50 másodperccel maradt el az ideje a győztes Tina Mazéétól. A FIS később négy évre eltiltotta a versenyzéstől, Mae viszont nem nyugodott bele a döntésbe és a nemzetközi sportdöntőbíróságon (CAS) támadta meg a döntést. A CAS nem látta igazoltnak, hogy a síelőnek köze lett volna a szervezési manipulációkhoz, így törölte a korábbi döntést.

Kétségbeesetten keres támogatót Shannon Galea, hogy valóra válthassa élete álmát: indulhasson a téli olimpián, méghozzá Málta színeiben. Ám szponzora az utolsó pillanatban kihátrált mögüle.