Nagy-Britannia;kiadatás;fellebbezés;Julian Assange;

- Assange fellebbezhet az Egyesült Államoknak való kiadatása ellen

A döntést azzal indokolták: az amerikai kormány ígérete, miszerint Assange-t kiadatása esetén nem tennék ki szélsőséges körülményeknek, önmagában „semmitmondó".

Fellebbezhet Julian Assange az Egyesült Államoknak való kiadatása ellen – ekképpen határozott hétfőn a brit Legfelső Bíróság.

Az Euronews beszámolója szerint a döntést azzal indokolták: az amerikai kormány ígérete, miszerint Assange-t kiadatása esetén nem tennék ki szélsőséges körülményeknek, önmagában „semmitmondó”, tekintve, hogy feltételhez kötött ígéretről van szó, amelyet az amerikai hatóságok megítélése szerint megváltoztathatnának.

Több mint egy évvel ezelőtt egy londoni bíró elutasította az Egyesült Államok kiadatási kérelmét azon az alapon: fennáll a lehetősége annak, hogy Assange öngyilkosságot követne el a szigorú fogva tartási körülmények között az Egyesült Államokban. Az amerikai hatóságok afelől biztosítottak: nem várnának szigorú fogva tartási körülmények Assange-ra.

A felsőbíróság a múlt hónapban semmisnek nyilvánította az alsóbb szintű bíróságok döntését, miután két bírája úgy találta: az amerikai ígéretek elegendő mértékben szavatolják, hogy a WikiLeaks alapítója emberséges bánásmódban részesülne. Assange védői szerint azonban nem megbízható ígéretekről van szó, ezért fellebbezést nyújtottak be a döntés ellen.

Az 50 éves Assange-t 2019 óta tartják fogva egy szigorúan őrzött londoni börtönben. Ezt megelőzően hét évet töltött Ecuador londoni nagykövetségén, ahol 2012-ben kért menedéket, hogy elkerülje a kiadatását Svédországnak nemi erőszak és szexuális zaklatás gyanúja miatt. Svédország végül 2019 novemberében lezárta az ügyet arra hivatkozva, hogy elévült.

Amerikai ügyészek szerint Assange jogellenesen segítséget nyújtott Chelsea Manningnek, az amerikai hírszerzés egykori elemzőjének minősített diplomáciai és katonai iratok eltulajdonításában, ezeket pedig később a WikiLeaksen megosztva számos ember életét sodorták veszélybe. Assange védői ezzel szemben azzal érvelnek: védencük újságíróként tevékenykedett, így védi őt az amerikai alkotmánynak a sajtószabadságot biztosító első kiegészítése. Azzal érvelnek továbbá, hogy az Assange által közzétett iratok az Egyesült Államok hadserege által Irakban és Afganisztánban elkövetett visszaéléseket tárták fel.

Kijevben már túlzottnak érzik a nyugati reakciót.