Egy olyan washingtoni lobbistát szerződtetett 2021 végén Orbán Viktor kormánya, aki egészen addig az okostelefonok feltörésére használt kémszoftvert, a Pegasust kifejlesztő izraeli cégnek dolgozott – derítette ki a Direkt36.
A portál információi szerint a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) amerikai jogi stratégiai tanácsadásra szerződtette George Tuckert, akinek 2021 novembertől az év végéig havi negyedmillió dollárt, azaz átszámítva csaknem 80 millió forintot fizetett a férfi egy cégén keresztül. Másik cégével George Tucker tavaly őszig még a Pegasus kémszoftvert gyártó izraeli NSO Groupnak, illetve anyavállalatának, a Q Cyber Technologiesnak lobbizott és adott tanácsokat. A dokumentum szerint George Tucker „marketing- és kommunikációs szolgáltatásokat, valamint jogi stratégiai tanácsadást” fog nyújtani Magyarországnak, ám a költségek részletezéséből kiderül, hogy munkájuk jó részét a jogi ügyek fogják kitenni.
A szerződés szerint amíg marketing- és kommunikációs szolgáltatásokért csak egy havi 9500 dolláros alapdíjat számítanak fel, addig jogi stratégiai tanácsadásért havi ezer dollárt. Ez átszámítva összesen körülbelül 77 millió forint kiadást jelent a magyar államnak.
– magyarázta a Direkt36-nak Scott Cullinane, a US-Europe Alliance nevű washingtoni szervezet vezetője, aki korábban kongresszusi munkatársként szerzett közvetlen tapasztalatot az Orbán-kormány lobbimódszereiről.
Az NSO Group volt tanácsadójának szerződtetéséről szóló dokumentum azonban Scott Cullinane szerint már egy másfajta fókuszú lobbizásra utal. A lobbimegbízást ugyanis egy hónappal az Egyesült Államok égisze alatt zajló decemberi demokráciacsúcsa (amelyre Magyarországot nem hívták meg), illetve nagyjából öt hónappal a 2022. április 3-i magyarországi választás előtt jegyezték be.
– hívta fel a figyelmet Scott Cullinane.
A portál megjegyzi, a Pegasus-megfigyelések tavalyi leleplezése után több befolyásos amerikai demokrata párti kongresszusi képviselő követelt büntetőintézkedéseket a Biden-adminisztrációtól. Az a kérésük, hogy az amerikai kereskedelmi minisztérium tegye szankciós listára a Pegasus gyártóját, már megvalósult. A képviselők ugyanakkor azt is felvetették, hogy a kémszoftvert gyártó cég szankcionálása mellett az amerikai kormány „vegye fontolóra a vállalat visszaéléseket elkövető klienseinek szankcionálását a Magnitszkij-törvény alapján”. Ez azonban eddig nem történt meg.