A negyedik oltás általánossá tétele helyett járványügyi intézkedéseket javasolnak a Konszenzus az Egészségért Kör Szakértői (KEKSZ).
Az ajánlás aláírói közt Balkányi László belgyógyász, Cserni István háziorvos, Duda Ernő virológus, Falus András immunológus, Falus Ferenc korábbi országos tiszti főorvos, Kósa István kardiológus, Pusztai Erzsébet orvos, Rékassy Balázs orvos, egészségügyi szakközgazdász, Vitrai József népegészségügyi szakértő is szerepel. Mint írták, azért fogalmaztak közösen ajánlást, mert egységes szakmai álláspont nem alakult ki, hogy kinél jár egyértelmű előnnyel a Covid-19 elleni negyedik védőoltás, az orvosok tízezreitől pedig nem lehet elvárni, hogy elmélyüljenek a problémakörben.
Álláspontjuk szerint a harmadik, vagyis az emlékeztető oltásra a delta- és az omikron-variáns okozta súlyos megbetegedés miatt van szükség van, ezzel szemben a 4. oltás általános bevezetése szakmailag nem indokolható a jelenlegi járványügyi helyzetben. Azt csak
a betegségük vagy kezelésük következtében immunhiányos vagy immunszuppresszált betegeknek (immunszuppresszív gyógyszert szedők, transzplantáltaknak, aktív kezelés alatt álló daganatos betegségben szenvedőknek, immunhiányosaknak, HIV-fertőzötteknek),
azoknak a 60 év felettieknek, akik korábban két Sinopharmmal oltottak be, és ezután egy nyugati vakcinával kaptak,
illetve a kiemelt kockázatú egészségügyi dolgozóknak javasolják, ha a harmadik oltást több mint négy hónapja kapták meg, és idősebb korosztályhoz tartoznak.
Magyarország teljes lakosságából, illetve az elvileg oltható körülbelül kilencmillióból a legalább egy oltást kapott személyek száma 6,3 millió fő, a 3-szor oltottak száma 3,5 millió fő, jelen dokumentum publikálásakor, azaz európai összehasonlításban is magas az oltatlanok, illetve csak egy oltással oltottak aránya – hangzik a KEKSZ indoklása. Arra is figyelmeztetnek a szakértők, hogy az omikron-variáns rohamosan terjed Magyarországon is, az egyre több fertőzött az alapellátási rendszert minden korábbit meghaladó terhelésnek teszi ki, és a kórházi esetszámok növekedése is várható.
Ebben a helyzetben most az a legfontosabb, hogy az első, illetve második oltást minél több ember megkapja, kérje, illetve hogy biztosítva legyen a hozzáférés a harmadik oltáshoz, több nemzetközi vizsgálat is igazolja, hogy az idővel csökkenő védettség miatt emlékeztető oltásra szükség van. Ezzel jelentősen csökkenthető a kórházba kerülés, illetve a halálozás veszélye.
A szakértői csoport úgy véli, a negyedik oltás általánossá tétele csak tovább terheli az amúgy is túlfeszített ellátórendszert, növelheti az oltatlanok körében a vakcina hatékonysága iránti bizalmatlanságot, eltereli a figyelmet egyéb fontos járványügyi védekezésről. Negyedik oltásra a KEKSZ szerint akkor lesz szükség, ha újabb antigén célpontú vakcinák érkeznek, vagy a koronavírus-járvány jellemzői jelentősen megváltoznak.
Az állásfoglalás szerint jelen pillanatban
A KEKSZ javasolja, hogy a kormányzat biztosítson ingyen FFP2-es maszkokat, nyál alapú gyors teszteket a lakosságnak, és szigorítsa a zárt térben tartott nyilvános rendezvények látogatottságára vonatkozó szabályokat. Kérik azt is Vezessék be az iskolai hibrid oktatást, azaz az iskolában egyidejűleg tartózkodó tanulók számát alakítsák a helyi megbetegedési arányokhoz