Ezt Stéphane Dujarric, António Guterres ENSZ-főtitkár szóvivője közölte egy sajtótájékoztatón a Reuters hírügynökség pénteki jelentése szerint. Üzemanyaghiányról is érkeztek hírek, a szóvivő elmondta, Tonga sürgős segítséget kért, a világszervezet pedig szoros kapcsolatban áll a hatóságokkal.
Stéphane Dujarric szerint az értékelést végző csoportoknak sikerült a csendes-óceáni ország legtöbb részére eljutni, köztük külső és elszigetelt szigetekre is, mindazonáltal továbbra is rendkívül aggódnak mintegy 50 ezer ember esetében amiatt, hogy miként tudnak iható vízhez hozzájutni, a legtöbb ember pedig továbbra is csak palackozott vizet ihat. Mint arról a Népszava is beszámolt korábban, Tongát ivóvízhiány sújtja, emberek tízezrei vannak veszélyben.
Marise Payne ausztrál külügyminiszter pénteken arról beszélt, az azonnali humanitárius segélyszállítmányok biztosítása érdekében Tongának felajánlott pénzadományokon – amelyekhez Ausztrália egymillió dollárral járult hozzá – további támogatásra van szükség az újjáépítéshez. – A vulkánkitörés és az azt követő szökőár, továbbá az áradások okozta károk hatása folyamatos kihívást jelent Tonga számára, különösen ami az infrastruktúrát illeti – mondta az ausztráliai rádiónak.
Egy meg nem nevezett ausztrál védelmi szóvivő a Reutersnek elmondta, egy segélyszállítmányt szállító ausztrál repülőgépnek vissza kellett fordulnia, miután kiderült, hogy a fedélzetén tartózkodók egyikének pozitív lett a koronavírus-tesztje. A repülőgép csütörtökön szállt fel Brisbane-ből, és bár a személyzet összes tagjának negatív lett a felszállás előtt végzett gyorstesztje, a PCR-teszt később pozitív lett egyiküknél. A szállítmányt egy másik gépre helyezték át, amely pénteken szállt fel. Tongán nincs jelen a koronavírus, októberben észleltek egyetlen fertőzéses esetet.
Az Ausztráliából és Új-Zélandról érkező első segélyszállítmányok csütörtökön érkeztek meg Tongára, bennük vízkészletekkel, menedékhelyek felállításához szükséges eszközökkel, kommunikációs felszerelésekkel és áramfejlesztőkkel. Az új-zélandi haditengerészet hajója, amely 250 ezer litert vizet és naponta 70 ezer liter víz előállítására képes tengervíz-sótalanító felszerelést szállít, várhatóan pénteken érkezik meg.
A Tonga központi szigetének számító Tongataputól körülbelül 65 kilométerre északra található Hunga-Tonga-Hunga-Ha'apai nevű víz alatti vulkán szombat hajnalban tört ki, robaját a kétezer kilométerre lévő Új-Zélandon is lehetett hallani. A vulkán 20 kilométeres magasságba lőtt fel hamut, amely mintegy 260 kilométeres körzetben szóródott szét. A vulkánkitörés szökőárt indított el a Csendes-óceánon. A hatóságok szerint a természeti katasztrófák következtében hárman vesztették életüket.
A NASA Goddard Űrközpontja szerint a vulkánkitörés ereje 5-10 megatonna TNT-nek felelt meg, több mint 500-szor nagyobb erejű volt ahhoz az atombombához képest, amelyet az Egyesült Államok dobott le Hirosimára a második világháború végén.
Küzdelem a vízért
Csaknem egy héttel a történtek után a helyiek még mindig azért küzdenek, hogy tiszta, iható vizet találjanak a vulkáni hamu borította térségben. Egy helyi lakos, a 61 éves Branko Sugar a Reutersnek elmondta: hétfő óta folyamatosan a hamut takarítják. „Minden tiszta por, és kifogyunk a vízből” – mondta. „Csak csapvíz van, de az is szennyezett. Csak takarítunk, takarítunk, takarítunk, közben meg alig kapunk levegőt a por miatt” – közölte.
A Tonga és a világ többi része közötti telefonvonalakat szerda estére sikerült visszaállítani, mindazonáltal a teljes körű internetszolgáltatás helyreállítása legalább egy hónapot is igénybe vehet.