;

Románia;Európai Bíróság;

- Az EUB elutasította Románia beadványát - Megint győztek a kisebbségvédők

Az Európai Bizottság (EB) helyesen tette, amikor nyilvántartásba vette a kisebbségek jogainak tiszteletben tartását, valamint a kulturális és nyelvi sokszínűség támogatását célzó európai polgári kezdeményezést. Így döntött az Európai Unió Bírósága (EUB) csütörtökön, egyben elutasítva Románia beadványát egy korábbi ítélet megsemmisítésére. Ezzel valószínűleg véget ér a Minority SafePack néven ismert kezdeményezés 2013 óta tartó jogi hányattatása.

A 11 uniós országból több mint 1,1 millió európai polgár aláírásával ellátott petíciót az RMDSZ kezdeményezte, és felkarolta a Vincze Lóránt romániai magyar EP-képviselő által vezetett Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója. A szervezők először kilenc éve nyújtották be az Európai Bizottsághoz abból a célból, hogy tegyen javaslatot egy sor közösségi törvényre a nemzeti és nyelvi kisebbségekhez tartozó személyek védelmében, és az EU kulturális és nyelvi sokszínűségének a támogatására. Az EB elutasította a kezdeményezés befogadását arra hivatkozva, hogy az kívül esik a hatáskörén. A szervezők erre megtámadták a döntést az Európai Unió Törvényszéke előtt, amely 2017-ben igazat adott nekik, így a biztosi testület a petíciót részlegesen nyilvántartásba vette.

Ekkor azonban Románia lépett, és ugyanebben az évben a határozat megsemmisítését kérte a Törvényszéktől, mert úgy ítélte meg, hogy az tévesen értelmezte az uniós hatáskörökre vonatkozó szerződéses rendelkezéseket, és az eljárás során szabálytalanságokat követett el. Miután az EU Törvényszéke elutasította a román beadványt, a bukaresti kormány az Európai Unió Bíróságánál fellebbezett a döntése ellen. Az EUB mostani ítélete kimondja: a Törvényszék nem terjesztette ki az unió hatásköreit olyan mértékben, hogy jogalap nélkül is elfogadhasson jogszabályokat a közös értékek tiszteletben tartásának biztosítására. A bírák azt a román panaszt is elutasították, hogy eljárás során szabálytalanságok történtek.

A most megszületett bírósági döntés nem változtat azon a tényen, hogy az Európai Bizottság egy évvel ezelőtt közölte: nem kíván új javaslatokat tenni, mert a jelenlegi jogszabályok elegendő eszközzel vértezik fel az Európai Uniót az előterjesztésben foglaltak végrehajtására. Az eddigi jogi huzavona a petíció nyilvántartásba vételéről szólt, az ítélet nem semmisíti meg a biztosoknak azon határozatát, hogy nem indítanak jogalkotást a kisebbségvédelemnek a kezdeményezésben említett területein.

Nem sokkal később megérkezett a szökőár is, melynek hullámai olyan magasak voltak, mint egy ötemeletes ház.