A TASZSZ orosz hírügynökség jelentése szerint Marija Zaharova a sajtótájékoztatón közölte, legalább hat ilyen járatról tudnak. A szóvivő szerint akár 460 tonna fegyvert is szállíthattak a repülőgépeken. De tudomásukra jutott, hogy ezen kívül szállítanak hordozható páncéltörő rakétarendszert is, hogy városi területeken vessék be őket. A szóvivő állítása szerint éppen ilyen harci tevékenységeket gyakoroltatnak nyugati kiképzők az ukrán hadsereggel a Lvivi területen található javorivi katonai lőtéren.
Marija Zaharova felszólította a nyugati országokat: hagyjanak fel az „agresszív oroszellenes információs kampánnyal, Ukrajna militarizációjának előmozdításával azáltal, hogy megpróbálják berángatni a NATO-ba”, helyette inkább „tegyenek erőfeszítéseket annak érdekében, hogy megpróbálják rábírni a kijevi rezsimet a minszki megállapodások és egyéb nemzetközi kötelezettségek betartására”.
Dmitrij Peszkov, Vlagyimir Putyin elnök szóvivője csütörtökön úgy nyilatkozott, a Kreml „attól tart, hogy az amerikai fenyegetések Oroszország irányában újabb háborút idéznek elő Ukrajnában”. A szóvivő szerint a „fenyegetőzések hamis reményeket kelthetnek egyes ukrán vezetőkben, akik úgy dönthetnek, hogy ismét háborút indítanak az országban”.
Amerikai fegyverek is mehetnek?
Mindeközben a Reuters hírügynökség csütörtökön arról számolt be, az amerikai külügyminisztérium jóváhagyta, hogy Litvánia, Lettország és Észtország amerikai gyártású fegyvereket, köztük rakétákat szállíthasson Ukrajnának.
A Reuters a döntést ismerő három meg nem nevezett forrásra hivatkozva számolt be a lépésről. Az exportellenőrzési szabályok értelmében az országoknak jóváhagyásra van szükségük az amerikai külügyminisztériumtól abban az esetben, ha amerikai gyártású fegyvereket akarnak egy harmadik fél rendelkezésére bocsátani.
Az amerikai külügyminisztérium egyik meg nem nevezett szóvivője megerősítette, a kormány jóváhagyta, hogy Észtország, Lettország, Litvánia, továbbá Egyesült Királyság a készletükben szereplő amerikai gyártású berendezéssel lássa el Ukrajnát. A szóvivő nem szolgált részletekkel, hogy milyen fegyvereket küldenek, de megerősítette: elkötelezettek Ukrajna szuverenitása és területi integritása iránt, és továbbra is támogatásban részesítik az országot.
Az engedélyezett fegyvertovábbításokról szóló hírek azután jelentek meg, hogy Joe Biden amerikai elnök szerda esti évértékelő beszédében kijelentette, Oroszország „drágán megfizet”, ha lerohanja Ukrajnát.
Az Egyesült Államok, a NATO és az ukrán vezetés azzal vádolja Oroszországot, hogy egy Ukrajna elleni esetleges invázió miatt csaknem százezer katonát vezényelt a közös határra, ahol műholdfelvételek tanúsága szerint az orosz hadvezetés nehézfegyverzetet is felvonultatott. A Kreml cáfolja ezt, hangsúlyozva, hogy saját területén lévő csapaterősítésről van szó, és a NATO keleti bővítésének leállításával kapcsolatos biztonsági garanciákat követel. A felek közötti múlt heti tárgyalások javarészt eredménytelenül zárultak.