;

feljelentés;hivatali visszaélés;Fővárosi Főügyészség;Völner Pál;Schadl György;

- Elutasították a Völner-ügyben eljáró ügyészek ellen tett feljelentést

A vádhatóság szerint nem történt bűncselekmény, amikor nem indítványozták a korrupciós ügybe keveredett fideszes politikus letartóztatását.

A Fővárosi Nyomozó Ügyészség visszadobta a Völner-ügyben eljáró ügyészek ellen tett feljelentést - derül ki a vádhatóság lapunkhoz eljuttatott közleményéből. 

A tájékoztatás nem tér ki rá, de korábban a Demokratikus Koalíció tett az ügyben feljelentést. A párt álláspontja szerint ugyanis hivatali visszaélés történhetett, amikor nem tettek indítványt Varga Judit bukott helyettesének letartóztatására.    

Az ügyészség szerint a beadvány lényege az volt, hogy a Központi Nyomozó Főügyészség ügyben eljáró ügyésze, illetve ügyészei azzal szegték meg hivatali kötelességüket, hogy nem indítványoztak Völner Pál gyanúsítottal szemben személyi szabadságot érintő kényszerintézkedést, és ezzel jogtalan előnyhöz kívánták juttatni Völner Pál gyanúsítottat.  

A feljelentésben írtakkal ellentétben a büntetőeljárásról szóló törvény nem határoz meg olyan esetet, amikor az ügyész a letartóztatást köteles indítványozni. Ellenben a törvény előírja, hogy büntetőeljárásban alapvető jogot korlátozni csak a törvényben meghatározott okból, módon és mértékben lehet, feltéve, hogy az elérni kívánt cél kisebb korlátozással nem biztosítható.

Hangsúlyozzák, az eljárási törvény rendelkezései alapján, a fokozatosság és az arányosság elve azt is magában foglalja, hogy kényszerintézkedés alkalmazására csak akkor kerülhet sor, ha az elérni kívánt cél kényszerintézkedés alkalmazása nélkül nem biztosítható. A letartóztatás ugyanis nem cél, hanem eszköz, így az eljáró ügyésznek, bírónak mindig mérlegelnie kell azt, szükséges-e a letartóztatás a büntetőeljárás eredményes lefolytatásához.

A Fővárosi Nyomozó Ügyészség megállapította, hogy az eljáró ügyészek nem követtek el bűncselekményt, ezért a feljelentést elutasította – zárul a közlemény. Arra már nem térnek ki, miként lehetséges az, hogy a vesztegető, Schadl György már a rácsok mögött várja ügyének alakulását.

A kampányban nem akarnak ezzel foglalkozni, de a miniszter szerint április 3. után visszatérhetnek a kérdésre.