Kazahsztán;zavargások;Nurszultan Nazarbajev;

- Először jelent meg a nyilvánosság előtt Nurszultan Nazarbajev, azt állítja, ő már csak egy nyugdíjas

Először jelent meg a nyilvánosság előtt a Kazahsztánt korábban csaknem három évtizedig vezető Nurszultan Nazarbajev volt elnök azóta, hogy a közép-ázsiai országban január elején több mint 200 ember életét követelő zavargások törtek ki az üzemanyagárak emelése miatt.

A YouTube-ra kedden feltöltött felvételen Nurszultan Nazarbajev azt állította, nincs semmiféle konfliktus az eliten belül, minden hatalom Kaszim-Zsomart Tokajev jelenlegi elnök kezében összpontosul, ő maga pedig – mint fogalmazott – nyugdíjasként „jól megérdemelt pihenését tölti” a fővárosban, Nur-Szultanban, és „nem utazott el sehova”. Nazarbajev ezzel azokra a szóbeszédekre reagált, amelyek szerint a tüntetések idején külföldre távozott – adta hírül a BBC orosz nyelvű szolgálata.

Nazarbajev szintén teljesen alaptalannak nevezte az eliten belüli konfliktusokról szóló szóbeszédeket is. – Minden hatalom Kaszim-Zsomart Tokajev kezében összpontosul. Ő a nemzetbiztonsági tanács elnöke. Az elnököt hamarosan a (kormányzó) Nur-Otan párt vezetőjévé választják. Így tehát semmiféle konfliktus, sem nézeteltérés nincs az eliten belül – mondta. A volt elnök beszélt a január eleji tüntetésekről is, amelyek célja szerinte „az ország területi integritásának és az állam alapjainak felszámolása” volt.

Kazahsztánban január elején tüntetések robbantak ki az üzemanyagárak emelése miatt, ezek később véres zavargásokba torkollottak, amelyekben legalább 225 ember vesztette életét. A jelenlegi kazah elnök a helyzet rendezése érdekében a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetéhez (ODKB) fordult segítségért, aminek következtében „békefenntartó kontingenst” küldtek a közép-ázsiai országba.

Azok után, hogy a tüntetések alábbhagytak, Tokajev arról beszélt: Nazarbajev elnökségének idején megjelent egy rendkívül gazdag emberekből álló réteg, ezért – mint fogalmazott – „eljött az ideje annak, hogy megbecsülésben részesítsék” a lakosság többi részét is. Hozzátartozói és bizalmasai Nazarbajev elnökségének idején és 2019 lemondása után is vezető pozíciókat töltöttek be nagyvállalatoknál és állami szerveknél, mindazonáltal a tüntetések óta fokozatosan veszítik el pozícióikat.  Két vejét két energetikai cég éléről küldték el, Dimas Doszanov a KazTransOil nemzeti kőolajszállító vállalat éléről távozott, Kajirat Saripbajevet pedig a QazaqGaz (az egykori KazTransGaz) gázszállító cég elnöki tisztségéből mentették fel. Eltávolították a tisztségéből az unokaöccsét, Szamat Abist is, aki eddig a nemzetbiztonsági bizottság elnökhelyettese volt.

A BBC szerint Nazarbajevnek sikerült biztosítania, hogy legfőbb családtagjai biztonságosan távozhassanak, illetve annak lehetőségét, hogy hozzátartozói egy bizonyos időre nyugodtan mellőzhessék eszközeiket Kazahsztánban. Tokajev mindeközben teljes ellenőrzést szerzett az állami apparátus felett, megszüntetve a Nazarbajev-család befolyását.

Janez Jansa számára a magyarországi médiahelyzet a minta. Már régóta azon ügyködött, hogy megszelidítse a közmédiát, ami sikerült is neki, miután a kormányhoz hű tagokat nevezett ki felelős pozíciókba az RTV Slovenijánál.