Maszkokkal és korlátozásokkal nem lehet legyőzni a vírust, csak az oltással. A harmadik hullámot ezzel győztük le, a negyediket pedig ezzel tudjuk majd kordában tartani – mondta a miniszterelnök 2021. szeptemberében. Akik értenek hozzá, akkor is tudták, hogy nincs igaza (az örök bólogatókon, azaz Kásleren, Merkelyn, meg az elhiteltelenedés miatt a közvélemény elől eldugott Müller Cecílián kívül többnyire mondták is). Ma már mi, civilek is tudjuk, elég csak megnézni a számokat. A harmadik hullámot nem legyőztük, hanem úgy gázolt keresztül az országon, mint a szovjet hadsereg, 30 ezer halottal. A „kordában tartott” negyedik hullám elvitt további 10 ezer embert (a II. világháború harcainak idehaza 45 ezer polgári áldozata volt). Most pedig itt az ötödik, és a számok azt mutatják, hogy ez sem lesz kevésbé halálos.
Az „oltás alapú védekezés” - így hívják az Orbán és a másik neves magyar epidemiológus, Rogán Antal szobájában kifundált metódust - olyasmi, mint a polgári Magyarország: jól hangzik, de a valóságban nem létezik. Ezzel természetesen azok is tisztában vannak, akik politikai haszonszerzés végett hangoztatják: nem azért beszélnek róla, mert bevált, hanem azért, mert a választóik többsége ezt szeretné hallani.
Nem vált be, nagyon nem, sőt, azokban az országokban, ahol a kormányok – szemben Magyarországgal – valóban sikeres oltási programot hajtottak végre, éppenséggel az derült ki, hogy ezt a járványt pusztán a vakcinákkal, a távolságtartás szigorú szabályrendszere nélkül nem lehet megfékezni. Portugáliában és Spanyolországban, ahol közelíti a 90 százalékot a teljes körűen beoltottak aránya (szemben a magyar 62 százalékkal, amivel már az európai középmezőny aljára csúsztunk), zavartalanul terjed az omikron variáns, a Covid kacagva megdöntötte a korábbi hullámok fertőzési csúcsait, a kórházak sosem látott ütemben telnek meg.
Ennél is egyértelműbb azonban Kína példája. Az ázsiai „nagytigris” jelenleg messze a legátoltottabb ország a világon (azokban a korosztályokban, ahol a vakcina egyáltalán beadható, gyakorlatilag 100 százalékos az oltottság), ennek ellenére egyetlen kínai vezető sem ejtene ki a száján olyan ostobaságot, hogy a védekezés oltás alapú. Nem is az: ha a kór felbukkan egy településen – legyen az akár egy 13 milliós nagyváros –, akkor az első lépés karantén, a második pedig a teljes lakosság többszöri végigtesztelése és a következetes kontaktkutatás, egészen addig, amíg az összes fertőzöttet ki nem szűrik és el nem különítik. Kevéssé szofisztikált, mint mindig valami mást hazudni, de megvédi az embereket: hivatalosan 4600 Covid-halottat tartanak nyilván az 1,4 milliárdos országban, és lezárások ide vagy oda, a gazdaság is növekszik.
A propagandától elválasztott tények azt mutatják, hogy ha valóban meg akarjuk fékezni a kórt, ahhoz az oltás szükséges, de nem elég. Az „oltás alapú védekezés” pusztán annyit jelent, hogy Orbán Viktor a választások előtt fél a hatékony, de népszerűtlen korlátozásoktól. Ez azonban, szintén a tények alapján, nem az élet receptje, hanem a halálé.