Tudomásul kell venni azt, hogy a koronavírus omikron-variánsa ellen a három oltás abszolúte megvéd attól, hogy súlyos állapotba, netán intenzív osztályra vagy lélegeztetőgépre kerüljünk - jelentette ki az M1 szombat reggeli műsorában a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa.
Szlávik János kifejtette, Magyarországon az intenzív osztályokon döntő többségben oltatlanok fekszenek. A negyedik oltásról azt mondta, már elkezdték kidolgozni, hogy pontosan kiknek javasolják, de ahol már bevezették, ott elsősorban a hatvan éven felülieknek, a krónikus betegeknek, a daganatos betegeknek és az immunhiányosoknak adják. Több embert képes megfertőzni a koronavírus omikron-variáns, de az eddigi tapasztalatok szerint enyhébb tünetekkel jár a betegség.
Az omikron elsősorban felsőlégúti panaszokat okoz: krákogással, torokfájással, náthával és ízületi fájdalommal jár a fertőzés, míg a tüdőt kevésbé terheli. Sokkal többször találkoznak a szakemberek teljesen tünetmentes fertőzöttekkel is, mint a korábbi variánsok esetében – jelezte az infektológus főorvos. Az oltások hatékonysága elsősorban abból látszik, hogy az oltottaknál általában enyhe a kór lefolyása, viszont az omikron-variáns továbbra is veszélyes azokra, akik egyáltalán nincsenek beoltva - hívta fel a figyelmet a.
Szlávik János kijelentése azért figyelemre méltó – fűzhetjük hozzá –, mert Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádiónak adott péntek reggeli interjújában jelezte, a kormány támogatja a negyedik oltás felvételét , ha a harmadik után hat hónap már eltelt. Korábban Lisziewicz Julianna immunológus az ATV-nek azt mondta, a T sejtes immunválaszt három oltás is „tökéletesen” stimulálja,
a kór ellen.