Azonnali hatállyal megszüntette Berecz Mátyás volt vármúzeum-igazgató főmuzeológusi munkaviszonyát január első munkanapján Ringert Csaba, az egri Dobó István Vármúzeum igazgatója. Az indoklás szerint december 30-án 10 órakor ellenőrzést tartottak a múzeum Baktai úti telephelyén, ahol összevetették a vagyonvédelmi őrök által rögzített ki- és belépési adatokat a munkaidő nyilvántartás adataival, s megállapították, hogy Berecz Mátyás novemberben és decemberben több alkalommal engedély nélkül elhagyta a munkahelyét. Annak ellenére, hogy a jelenléti íveken ezeket az időszakokat munkában töltött időként tüntette fel. Ugyancsak engedély nélküli távollétnek minősítették azokat a novemberi napokat, amikor munkahelyen kívüli elfoglaltságra utalva maradt távol, erre azonban nem kért engedélyt a felettesétől.
A kirúgás pikantériája, hogy Berecz Mátyás, Eger korábbi alpolgármestere ősszel megnyerte az ellenzéki előválasztást, így áprilisban országgyűlési képviselőjelöltként száll ringbe az egri körzetben. Az utóbbi hónapokban több alkalommal is nyilvánosan csörtézett Mirkóczki Ádámmal, volt jobbikos, jelenleg független polgármesterrel, s – miként arról lapunkban is beszámoltunk – bírálta a városvezető "kompromisszumra képtelen, autokrata döntéshozatali módszereit", kifogásolva, hogy Eger ügyeiben nem egyeztet képviselőtársaival. Az Egységben a Városért Egyesület közgyűlési frakciója végül kizárta elnökségéből a polgármestert, aki válaszul kilépett az őt támogató frakcióból. Berecz Mátyás már korábban, tavaly év elején lemondott alpolgármesteri tisztségéről, amit a város nehéz pénzügyi helyzetével indokolt, mondván, nincs szükség ennyi alpolgármesterre. Mások szerint azonban ez a lépés nagyjából egybeesett azzal az elhatározással, hogy megméreti magát a DK színeiben az ellenzéki előválasztáson. Már ebben az időszakban is az egri várban betöltött főmuzeológusi pozíció jelentette egyébként megélhetésének forrását, hiszen az alpolgármesteri tisztséget társadalmi megbízatásban látta el.
Elbocsátásáról Berecz Mátyás a Népszavának azt mondta: egyértelműen politikai lépésnek tartja, a munkáját ugyanis korábban nem érte kifogás, és sem szóban, sem írásban nem figyelmeztették. Való igaz - mondta -, hogy az ellenőrzés napján nem volt bent a munkahelyén, de még ha ilyen szempontból hibázott is, azt nem ilyen erős szankciónak kellene követnie. Neki egyébként sem csak a Baktai úti telephelyen van konkrét munkája, gyűjteményt kezel, elvileg a vármúzeum valamennyi intézményében kutathat és dolgozhat, tehát hivatalosan sem indokolható a kirúgása azzal, hogy éppen nem az egyik telephelyen tartózkodik. Hozzátette: már tavaly ősszel szeretett volna tiszta helyzetet teremteni, amikor elindult az ellenzéki előválasztáson, hogy ne kelljen választani a munkahelye és a politikai tevékenysége között. Szeptemberre és októberre ezért fizetés nélküli szabadságot kért, de kérését a munkáltatója elutasította. Az azonnali hatállyal történő elbocsátás szerinte jogszerűtlen, ezért mindenképpen munkaügyi bírósághoz fordul jogorvoslatért – mondta.
Megkérdeztük Ringert Csabát, az egri vármúzeum igazgatóját – akiről korábban megírtuk, hogy a fideszes városvezetés idején történt 2018-as kinevezése előtt informatikát tanított egy egri általános iskolában, és a poszt elnyeréséhez nem volt semmilyen szakirányú, tudományos végzettsége –, mi indokolta Berecz Mátyás menesztését. Annyit mondott, hogy a Dobó István Vármúzeum részéről kérdéseinkre az ügy jelen szakaszában nem kíván válaszolni. Ringert szerint hangsúlyozta, Berecz Mátyás az intézményben főmuzeológusként dolgozott, így bár más pozíciójában közszereplő, a múzeum viszonylatában semmiképp nem az.
Mivel az intézmény fenntartója az egri önkormányzat, ezért Mirkóczki Ádám polgármestertől is érdeklődtünk: vajon szerinte áll-e bármiféle politikai indok a volt múzeumigazgató eltávolításának hátterében. A városvezető leszögezte, hogy sosem szól bele az egri önkormányzati intézmények vezetőinek döntéseibe, a múzeum igazgatója utólag tájékoztatta őt lépéséről. Megismerve a tényeket, jogosnak véli az intézkedést – mondta –, hiszen a be- és kiléptetés a Vármúzeum intézményeiben szigorúan szabályozott, írásbeli nyomai vannak annak, ki mikor érkezik és távozik, s ezek az érvek vélhetően egy munkaügyi bíróság előtt is megállják majd a helyüket. Arra a kérdésre, vajon nem lett volna-e elegánsabb, ha Berecz Mátyás megkapja az általa kért fizetés nélküli szabadságot, s így nem kényszerül arra, hogy megossza a figyelmét a munkahelye és a politikai tevékenysége között, Mirkóczki a saját példáját hozta fel: amikor ő először indult országgyűlési képviselőjelöltként, egy rádiónál dolgozott Egerben, s azért, hogy kampányolni tudjon, felmondott a munkahelyén. Szerinte egyes munkakörökben könnyebb összeegyeztetni a politikai tevékenységet a szakmai elvárásokkal, például akinek saját vállalkozása van vagy kötetlen munkaidőben dolgozik, annak nem kell választania, de más munkahelyeken – és az egri vármúzeum ilyen – ezt nem lehet párhuzamosan, konfliktusok nélkül megoldani.
Magyar György ügyvéd kérdésünkre ehhez annyit fűzött hozzá: a Munka Törvénykönyve szerint valóban csak néhány indokolt esetben kötelező a munkáltatónak fizetés nélküli szabadságot kiadnia. Ilyen például, ha tíz éven aluli gyermeket kell gondozni, vagy ha egy hozzátartozó tartós személyes ápolása céljából kérik azt. Egyéb esetekben a munkáltató döntheti el, hogy biztosít-e a dolgozó kérésére ilyen keretet, vagy sem. A jogász szerint épp a Berecz Mátyáséhoz hasonló esetek elkerülésére törvényben kellene biztosítani egyfajta kötelező keret kiadását, amennyiben azt a választással kapcsolatos feladatok indokolják, másképp ugyanis, mint a fenti példa is mutatja, korlátozhatják a választópolgárt demokratikus jogai gyakorlásában.