Sajátos helyzetben vannak a szlovák-magyar közös rendezésű férfi kézilabda Európa-bajnokságra akkreditált válogatottak szövetségi kapitányai: a szakemberek napindító olvasmánya nem a védekezés, támadás hatékonyságát javító, az ellenfél gyengeségeit feltáró tanulmány, hanem a Handball World szakportál hírösszefoglalója, amelyben napi frissüléssel közlik, hogy melyik válogatottból kik és hányan koronavírus-fertőzöttek, sérültek. A listára a magyar válogatott egyelőre csak két sérültjével (Hornyák Péter és Leimeter Csaba révén) került fel, Covid-fertőzöttel nem (azaz nem most: Máthé Dominik december végén, január elején négy nap alatt átesett a betegségen).
A portugálok, a hollandok, a horvátok, a szerbek és az ukránok keretét azonban durván megrostálta a világjárvány, valamint a sérülések, de a másik ágon a németek, a bosnyákok, a lengyelek és az oroszok is nehéz helyzetben vannak, ezért a valós erőviszonyok szinte megjósolhatatlanok. Aki a torna idején megfertőződik, annak legalább öt napot kell karanténban töltenie, és csak két negatív PCR-teszttel térhet vissza a keretbe (az más kérdés, hogy milyen állapotban lesz a fertőzés után).
A Gulyás István kapitány gardírozta magyar válogatott mindentől elszeparált helyszínen készült, miután a csapatot befogadta a Magyar Labdarúgó Szövetség Telkiben lévő edzőközpontja: a társulat már tíz napja itt húzta meg magát, és az Eb alatt is itt fog lakni.
A 15. férfi Európa-bajnokság mezőnyében 24 válogatott szerepel, és 18 nap alatt 65 mérkőzést rendeznek. A csoportkörben a budapesti MVM Dome, a szegedi Pick Aréna, a debreceni Főnix Aréna, a kassai Steel Arena, valamint a pozsonyi Ondrej Nepela Arena parkettjén pattogtatnak majd a sportág legjobbjai. A hat csoportból az első két helyezett jut tovább a budapesti, illetve a pozsonyi középdöntőbe, onnan pedig az első két-két együttes kerül az elődöntőbe, a harmadik helyezettek pedig az ötödik helyért játszhatnak. A döntő hétvégét Budapesten rendezik.
A magyar válogatott a fővárosi B csoportban csütörtökön Hollandiával, vasárnap Portugáliával, kedden Izlanddal játszik (tv.: M4 Sport). Az esélyeket az említett okok miatt hagyjuk is, de a magyar szereplésről hallatlanul szépen nyilatkozott a dán Rasmus Boysen, akit a sportág egyik legismertebb szakírójának tartanak. Tudniillik azt jósolta, hogy az olimpiai ezüstérmes Dánia nyeri a kontinenstornát, a második helyen Magyarország, a harmadikon a vb-ezüstérmes Svédország, a negyediken pedig a legutóbbi Európa-bajnokságon győztes Spanyolország végez. Szerinte a meglepetéscsapat Szerbia lesz, a legnagyobb csalódást pedig a két éve Eb-második Horvátország okozza majd. Az érvelés realitását jelentősen csökkenti, hogy az olimpiai bajnoki cím védőjére, Franciaországra nem vesztegetett túl sok szót. Boysen szerint a gólkirályi címet Máthé Dominik szerzi meg, a legértékesebb játékosnak (MVP) Bánhidi Bencét, a legjobb fiatalnak pedig a svéd Eric Johanssont választják majd. Maradjunk annyiban, a jóslat felét is szívest örömest aláírná mindenki a magyar csapatból…
A világjárvány miatt a két szlovákiai csarnokban a lelátói kapacitásnak csupán a negyedét vehetik igénybe a szurkolók, Magyarországon nincs létszámkorlátozás, a válogatott mindhárom csoportmérkőzésére elővételben eladtak 20 022 jegyet, vagyis összesen 60 066 helyszíni néző már garantált. A telt ház elvileg jelentős előny, de hát a magyar sportolókat azért van, hogy összeroppantja a nagy elvárás, ráadásul a csapat még egy edzőmérkőzést sem játszhatott az új, 100 milliárdba került vadonatúj szupercsarnokban.
A magyar szövetség közösségi oldalán érkezett a reakció a kritikákra. „Az Eb-t az Európai Kézilabda Szövetség (EHF) előírásainak maradéktalan betartásával, velük közösen szervezzük. Minden résztvevő ország delegációja már ősszel is bejárta a négy csillagos szállodákat, azóta semmilyen kifogást nem emeltek. Mindemellett a hatályos jogszabályokat és az EHF által előírt covid-protokollt mindenki megismerte, azokat betartja a rendező országokban. A szervezők a csapatok számára részletes tájékoztatást nyújtottak, továbbá minden felmerülő kérdésre alapos választ adtak, melyet mindenki elfogadott, ezért értetlenül állunk a franciák és a szerbek nyilatkozata előtt. Ha a továbbiakban felmerülnek még jogos igények, azokat képesek és készek vagyunk rendezni, ehhez a megfelelő kapcsolatok rendelkezésre állnak” – olvasható a közlemény.