Kazahsztán;

- Kommunikációs zavar Kazahsztánban

Két nap múlva elkezdődik és tíz napon belül be is fejeződik a békefenntartó egységek kivonulása, állítja Tokaev elnök. Moszkva kicsit másképp látja.

A terrorellenes hadművelet akut szakasza lezárult, a helyzet minden régióban stabil, jelentette be Kassym-Jomart Tokayev kazah államfő hazája parlamentje előtt kedden. „Ennek köszönhetően kijelentem, hogy a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének (KBSZSZ) békefenntartó erőinek fő küldetése sikeresen befejeződött. A KBSZSZ egyesített békefenntartó kontingensének fokozatos kivonása két napon belül megkezdődik, kivonásának folyamata legfeljebb tíz napot vesz igénybe". A TASZSZ orosz hírügynökség beszámolója szerint Tokayev többszörös puccskíséreletekről beszélt, amelyeket sikerült elhárítani – államcsíny valamint az ország területi integritása elleni kísérleteket emlegetett.

A viszonylagos rend helyreállt a közép-ázsiai országban, a közszolgáltatások újraindultak, a letartóztatások azonban folytatódnak. A kazah belügyminisztérium keddi közleménye ugyanis már tízezer letartóztatottat említ, míg legutóbb még csak hétezerről volt szó. A sérültekről és elhalálozottakról szinte semmit sem tudni, miután vasárnap a kazah hatóságok technikai malőrre hivatkozva visszavonták az egészségügyi minisztérium által pénteken nyilvánosságra hozott számokat, miszerint 164 személy hunyt el a január 2-án kezdődött zavargásokban, közöttük két kiskorú, a sérültek száma pedig 2200.

A békefenntartók kivonulása kapcsán is van némi kommunikációs zavar. Míg Tokayev elnök pontos dátumokat említett parlamenti beszédében, addig Szergej Sojgu orosz hadügyminiszter ugyanebben az időben arról beszélt az Interfax hírügynökségnek, hogy a közös KBSZSZ békefenntartó egységek csakis a helyzet teljeskörű stabilizálódása után fognak kivonulni Kazahsztánból. Hangsúlyozta, a kivonulásról a Kazah Köztársaság vezetése dönt, de egyáltalán nem említette a Tokayev által megnevezett időpontokat.

Belső feszültség is jelentkezett a szakmai szempontból igen jól vizsgázott „keleti NATO” berkeiben. A KBSZSZ egységek rekord gyorsan érkeztek meg – mindössze két nap alatt befejeződött telepítésük - és sikeresen biztosították a kulcsfontosságú objektumok védelmét.

Tokayev 2030 főt számláló békefenntartó kontingensről beszélt, orosz médiaforrások szerint azonban valószínűleg magasabb ez a szám. Azt sem tudni, hogy a tagországok mekkora egységgel vesznek részt. Bár a KBSZSZ országok elnökeinek hétfői videókonferenciája alkalmával Putyin elnök azt hangsúlyozta, hogy mind a hat ország részt vállalt a küldetésben, kétséges, hogy kirgiz katonák is jelen lennének.

Kirgizisztán és Kazahsztán között ugyanis egyre nő a feszültség, a kirgiz elnök nem is vett részt a hétfői videokonferencián, az országot a kormányfő képviselte. A biskeki kormány azt kifogásolja, hogy a kazahok 40 kirgiz állampolgárt is letartóztattak a zavargások során, legalább kettőt meg is öltek. A terroristakánt őrizetbe vett kirgizek egyike egy ismert jazz zongorista, Vikram Ruzakhunov.

A kazah elnök a politikai rendezés (el és/vagy leszámolás) fejezetét is megnyitotta. Alikhan Smailovot, a zavargások kezdetén menesztett kormány első miniszterelnök-helyettesét jelölte kormányfőnek, akit a parlament azonnal meg is szavazott. Politikai-társadalmi reformokat ígért, a TASZSZ szerint szeptemberre, addig széles körű konzultációt indít szakmai szervezetekkel és a lakossággal. Nem utolsósorban, Tokayev első alkalommal a zavargások kitörése óta, nyilvánosan szállt szembe elődjével, Nursultan Nazarbaevvel. Azzal vádolta az ország első elnökét, hogy „az Elbasi-nak köszönhetően” Kazahsztánban létrejött egy új kaszt, azoké a gazdagoké, akik az ország legfontosabb erőforrásait ellenőrzésük alá vonták.

A Fidesz EP-képviselője az állami hírügynökségen keresztül üzenget a neki nem tetsző momentumos képviselőtársának, Cseh Katalinnak.